Aktualności

12 października 2016, ks. Ignacy Szwec

Parafialne święto w Nowoberezowie

W dniu 9 października Cerkiew prawosławna celebruje pamięć Św. Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa. Święty ten jest szczególnie czczony w jednej z dwóch cerkwi w Nowoberezowie.
12 października 2016, Marcin Abijski

Starożytny kondakion św. Romana Melodosa w Bielsku Podlaskim

W ramach projektu Cresta-Prolog, 14 października w Bielsku Podlaskim zostanie zaśpiewany kondakion św. Romana Melodosa w języku polskim. To pierwsze takie wykonanie w Polsce.
12 października 2016, ks. Andrzej Żukowicki

Świętego Jana Teologa w Orli

Po cerkwi zamkowej św. Jana Teologa nie pozostały nawet fundamenty, jednak wierni nadal licznie przybywają wiosną oraz jesienią do cerkwi świętego Archanioła Michała w Orli, by pomodlić się i pokłonić ikonie św. Jana Teologa. W tym roku uroczystości zbiegły się z jubileuszem ks. Anatola Tokajuka.
11 października 2016, tłum. Justyna Pikutin

Źródło radości

Zapraszamy do lektury kolejnego komentarza do Pisma Świętego z cyklu "Każdy dzień - prezentem od Boga", który odnosi się do historii nawróconego dworzanina opisanej w Dziejach Apostolskich.
11 października 2016, o. Włodzimierz Misijuk

Ruszają spotkania Bractwa Studenckiego w Białymstoku

W najbliższą środę 12 października odbędzie się pierwsze w tym roku akademickim spotkanie białostockiego Bractwa Studenckiego.
11 października 2016, o. Marek Ławreszuk

Inauguracja studiów podyplomowych "Teologia prawosławna i ikonografia"

7 października br. odbyła się inauguracja studiów podyplomowych "Teologia prawosławna i ikonografia". Słuchacze studiów spotkali się z gronem wykładowców w Katedrze św. Mikołaja w Białymstoku, gdzie uczestniczyli we wspólnej modlitwie przed relikwiami św. męczennika Gabriela.
11 października 2016, Adam Matyszczyk

Święto parafialne w Dąbrowie Białostockiej

W minioną niedzielę, "małą Paschę" obchodzili parafianie w Dąbrowie Białostockiej. Mimo ponurej, wietrznej pogody do świątyni ściągnęły rzesze wiernych i niemal wszyscy duchowni okręgu sokólskiego, by w modlitewny sposób wspomnieć św. ewagnelistę Jana.
11 października 2016, Marta Opolska

W intencji uczących i nauczanych

W dniu 9 października 2016 r. w kaplicy akademickiej świętych Cyryla i Metodego przy ulicy św. Cyryla i Metodego 4, studenci warszawskich uczelni mieli okazję uczestniczyć w duchowym przygotowaniu przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego. W tym dniu obchodziliśmy pamięć świętego apostoła i ewangelisty Jana Teologa.
10 października 2016, tłum. Dominika Kovačević

„Tam gdzie Serb, tam i Slava” – co to jest serbska tradycja Slavy?

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów serbskiej tradycji prawosławnej jest tzw. Slava. To święto patrona rodziny, dziedziczonego po linii męskiej od ponad tysiąca lat. Pierwsza część artykułu to teologiczno-historyczne objaśnienie tej tradycji, druga zaś mówi o tym, jak ona wygląda dzisiaj.
10 października 2016, ks. protodiakon Marek Waszczuk

Święto parafialne w Terespolu

Tradycyjnie od stuleci święto św. ew. ap. Jana Teologa uroczyście obchodzone jest w Terespolu. Tegoroczna uroczystość z racji przypadającego w niedzielę święta zgromadziła znaczną liczbę modlących się. Warto zaznaczyć, że na terespolskie święto przybyła bardzo liczna grupa pielgrzymów z pobliskiego Brześcia na Białorusi.
|<  <<  <  510  511  512  513  514  515  516  517  518  519  520    >  >>  >|