Aktualności

07 czerwca 2016, ks. Marek Kiślak

Zakończenie roku w cieplickiej Szkole Śpiewu

W minioną sobotę miało miejsce zakończenie roku w Szkole Śpiewu Cerkiewnego i Języka Cerkiewnosłowiańskiego w Cieplicach. Dzień wcześniej po skróconych zajęciach odbyła się rada pedagogiczna oraz ognisko dla studentów.
06 czerwca 2016, Katarzyna Bisz

Spotkanie leśników z duchowieństwem

Dnia 23 maja miał miejsce zjazd leśników i duchowieństwa prawosławnego. Motto spotkania brzmiało „Las inaczej”.
06 czerwca 2016, Natalia Dawidiuk

Co czeka pielgrzyma? - relacja z pielgrzymki do świętych miejsc Białorusi

W dniach 26-30 maja odbyła się pielgrzymka do świętych miejsc Białorusi.Pielgrzymka to doskonała okazja ku temu, by rozdzielić z innymi paschalną radość, sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości. W tegorocznym wyjeździe uczestniczyło 37 osób. Wśród pielgrzymów znaleźli się nie tylko przedstawiciele podlaskich miejscowości: Białegostoku, Bielska Podlaskiego, czy Hajnówki, ale także mieszkańcy odległego Szczecina.
05 czerwca 2016, Mirosław Czapkowicz

Delegacja ewangelickiego kościoła w diecezji lubelsko-chełmskiej

W dniach 2-5 czerwca na terenie Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej gościła sześcioosobowa delegacja partnerskiego Ewangelickiego Okręgu Kościelnego Balingen, z którą diecezja współpracuje ekumenicznie od 27 lat. Delegacji przewodniczył pastor Bernd Mayer, przewodniczący rady okręgu Balingen do spraw kontaktów partnerskich z naszą diecezją.
05 czerwca 2016, Łukasz Łoś

Uroczystości Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej w Chełmie cd.

Jak każdego roku od 13 lat, pierwsza niedziela czerwca na terenie diecezji lubelsko-chełmskiej w prokatedralnej cerkwi św. Jana Teologa w Chełmie uroczyście obchodzona jest pamięć Świętych Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej
05 czerwca 2016, Anna Barszczewska

Konferencja Matuszek diecezji warszawsko-bielskiej

31 maja br. w parafii św. Dymitra w Hajnówce odbyła się XVIII Konferencja Matuszek diecezji warszawsko-bielskiej. Przybyło na nie ponad sto żon duchownych. Spotkaniu przewodniczył Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa, Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski.
05 czerwca 2016, oprac. Katarzyna Draniewicz

Pięćdziesięciolecie chirotonii kapłańskiej o. mitrata Walentego Olesiuka

Mija pół wieku posługi kapłańskiej proboszcza cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku. Dokładnie 50 lat temu – 5 czerwca 1966 roku metropolita warszawski i całej Polski Stefan dokonał chirotonii kapłańskiej ówczesnego diakona Walentego Olesiuka.
04 czerwca 2016, Łukasz Łoś

Ku czci Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej w Chełmie

Tradycyjnie, w pierwszą niedzielę czerwca, zgodnie z postanowieniem Świętego Soboru Biskupów PAKP, społeczność prawosławna już po raz 13. przeżywa pamięć Świętych Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej.
04 czerwca 2016, ks. Mirosław Wiszniewski

Panichida na zbiorowej mogile w Wierzchowinach

W sobotnie popołudnie 4 czerwca arcybiskup lubelski i chełmski Abel dokonał poświęcenia zrewitalizowanego pomnika ku czci zamordowanych 5 czerwca 1945 r. mieszkańców wsi.
04 czerwca 2016, ks. Henryk Paprocki

Synaksarion VI Niedzieli po Święcie Paschy - O Ślepcu

Dzisiaj, w szóstą niedzielę po święcie Paschy, świętujemy cud Pana Boga i Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa, uczyniony ślepcowi od urodzenia. Cud ten, podobnie jak z Samarytanką i paralitykiem, także został dokonany przy pośrednictwie wody.
|<  <<  <  401  402  403  404  405  406  407  408  409  410  411    >  >>  >|