Aktualności

23 marca 2016, ks. Michał Dmitruk

Koncert wielkopostny w Wołominie

W dniu 20 marca 2016 roku w Powiatowym Centrum Dziedzictwa i Twórczości w Wołominie (Fabryczka) odbył się koncert „Wiosna duszy” – wielkopostne śpiewy Kościoła prawosławnego. Współorganizatorem koncertu była Parafia Prawosławna św. Ap. Piotra i Pawła w Wołominie.
22 marca 2016, Dominika Kovačević

Książę Karol w Serbskim Patriarchacie i monasterze Kovilj

W pierwszym tygodniu Wielkiego Postu miała miejsce wizyta księcia Walii i następcy brytyjskiego tronu Karola w Serbii, Czarnogórze i Chorwacji. Serbska Cerkiew Prawosławna była ważnym elementem tej podróży.
22 marca 2016, ks. Paweł Cecha

Metropolita Belgii Atenagoras w sprawie zamachu w Brukseli

Jego Eminencja Metropolita Belgii Atenagoras, przedstawiciel wszystkich prawosławnych w Belgii i kapelan portu lotniczego w Brukseli, wyraził w imieniu własnym oraz w imieniu wszystkich chrześcijan prawosławnych mieszkających w Belgii osłupienie i ból z powodu aktów barbarzyństwa, które nawiedziły ten kraj.
22 marca 2016, Piotr Makal

Święto Czterdziestu Męczenników Sebastyjskich

Cerkiew wspomina dzisiaj 40 męczenników z Sebasty (Sorok muczenikow siewastijskich). Ich pamięć czci się 9/22 marca, zawsze podczas Wielkiego Postu. W ten dzień sprawowana jest Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów.
22 marca 2016, Radosław Kulesza

Poświęcenie ikon i kiotów w Gródku

W parafii Narodzenia Bogurodzicy w Gródku odbyło się uroczyste nabożeństwo (molebien) na pamiątkę triumfu Prawosławia, które zostało uwieńczone poświęceniem nowych ikon w dębowych kiotach: Gródeckiej Ikony Matki Bożej oraz ikony św. Jana Teologa.
22 marca 2016, Dominika Błahuszewska

Kolejny sukces spektaklu "Czas wspomnieć Topilec"

II miejsce na V spotkaniach teatralnych "Zwierciadła" - to kolejny po Grand Prix na XX Konfrontacjach Teatrów Młodzieżowych w Łomży sukces przedstawienia "Czas wspomnieć Topilec". Wyróżniona została także gra aktorska Dominiki Błahuszewskiej.
21 marca 2016, ks. Marek Waszczuk

Niedziela Triumfu Prawosławia w Lublinie

W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu w lubelskiej katedrze odbyły się wybory do Rady Parafialnej. Tego też dnia arcybiskup Abel odznaczył Orderem Św. Równej Apostołom Marii Magdaleny III Stopnia Olgę Filozof i Władysława Panasiuka.
20 marca 2016, Dominika Kovačević

Patriarcha serbski Ireneusz w Australii

W dniach 2-13 marca odbyła się wizyta patriarchy serbskiego Ireneusza w Australii, gdzie mieszka bardzo wielu Serbów i osób serbskiego pochodzenia, z czego niemała część zachowuje wiarę przodków - prawosławie.
20 marca 2016, Dominika Kovačević

USA: otwarcie prawosławnego domu pomocy dla kobiet

Organizacja ZOE (z greckiego „życie”) pomaga kobietom w trudnej sytuacji, zwłaszcza będącym w ciąży. W tym miesiącu wreszcie doczekała się otwarcia własnej siedziby.
20 marca 2016, oprac. K. Draniewicz

Wstawienniczka za grzesznych

Nazwa Ikony Matki Bożej Wstawienniczka za grzesznych (Sporucznica gresznych) pochodzi od zachowanego na niej napisu. Rozpoczyna się on słowami: "Ja jestem Wstawienniczką za grzesznych przed Synem Moim...". Święto tej Ikony obchodzone jest 7/20 marca i 29 maja/11 czerwca.
|<  <<  <  396  397  398  399  400  401  402  403  404  405  406    >  >>  >|