Aktualności

14 września 2016, Agnieszka Osiak

Ks. Jarosław Biryłko wyróżniony złotą odznaką MKiDN

W ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa 2016 przyznano specjalne wyróżnienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Złotą odznakę otrzymał ks. Jarosław Biryłko, proboszcz parafii w Stargardzie.
13 września 2016, Ksenia Andrejuk

Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży Prawosławnej

W dniach 1-4 września 2016 r. w Bukareszcie odbyło się Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży Prawosławnej, którego motto brzmiało „Jezus Chrystus – radość życia”.
13 września 2016, Katarzyna Jaworowska

Szczebrzeszyn: pierwszy od 100 lat prawosławny ślub

W sobotę, 10 września, w szczebrzeszyńskiej cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny odbył się pierwszy od ponad 100 lat ślub. Wydarzenie to, oprócz rodziny i przyjaciół pary młodej, zgromadziło wielu zainteresowanych mieszkańców miasta.
13 września 2016, ks. Marek Wasilewski, diakon Łukasz Ignatowicz

Świecenia diakońskie w dniu święta diecezji warszawsko-bielskiej

10 września Cerkiew prawosławna modlitewnie wspomina św. Hioba Poczajowskiego. Jest on patronem diecezji warszawsko-bielskiej. Tegoroczne główne uroczystości odbyły się w świątyni pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Narwi.
13 września 2016, protodiakon Wiaczesław Perek

Święcenia kapłańskie diakona Piotra Hanczaruka

11 września, w dniu święta Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela, JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub odprawił w Boską Liturgię w Katedrze pw. św. Mikołaja w Białymstoku. Podczas nabożeństwa arcybiskup udzielił święceń kapłańskich ks. diakonowi Piotrowi Hanczarukowi.
13 września 2016, Jarosław Grycz

Modlitwa przy pomniku w Czarnem

Z inicjatywy prawosławnego duchownego ks. Konstantego Hawryłkowa w 1934 roku na pograniczu wsi Czarne i Jasionka wzniesiono pomnik w hołdzie 20. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Maksyma Sandowicza. W przeddzień wspomnienia ścięcia głowy Jana Chrzciciela odprawiono tam nabożeństwo żałobne.
12 września 2016, Daniel Gałczyk

Głogów: uroczystości ku czci św. Maksyma Gorlickiego

W dniach 05-06 września br. w Głogowie uroczyście obchodzono dzień pamięci św. Męczennika Maksyma Gorlickiego, który jest patronem tamtejszej świątyni.
12 września 2016, Jarosław Charkiewicz

Nowość wydawnicza: Obraz powojennej Cerkwi na Białostocczyźnie

Historia Cerkwi prawosławnej w Polsce coraz częściej jest przedmiotem prac naukowych i popularno-naukowych. Jedna z ostatnich takich prac powstała niedawno w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, a jesienią tego roku ujrzała światło dzienne w formie książkowej. Jej autorem jest ks. dr Arkadiusz Barańczuk, a nosi ona tytuł „Cerkiew prawosławna na terenie województwa białostockiego w latach 1944-1956”.
09 września 2016, tłum. Anna Nazaruk

Między tradycją i interpretacją

Przedstawiamy tekst libańskiego duchownego o. Jerzego Massuha nt. natury tradycji – jej ciągłości i zmienności zarazem. W tekście tym opowiada on o przemianach, które przechodzi tradycja Cerkwi oraz o spajającej ją obecności Jezusa Chrystusa i działaniu Ducha Świętego.
08 września 2016, ks. Mariusz Synak

Ścięcie św. Jana Chrzciciela — rozważania o 11 września

Niedziela, 11 września to dzień, który skłania do refleksji z kilku powodów. Wspominamy nie tylko wydarzenia z Nowego Jorku, ale także coś dużo głębszego i o wiele większym znaczeniu — ścięcie św. Jana Chrzciciela. Ten jeden dramat budzi w każdym kolejnym pokoleniu niepokój sumienia na tyle duży, że ludzkość, pamięta go lepiej, niż wielkie tragedie naszych czasów.
|<  <<  <  376  377  378  379  380  381  382  383  384  385  386    >  >>  >|