Aktualności

23 kwietnia 2016, tłum. ks. Henryk Paprocki

Synaksarion Niedzieli Palmowej - Wejście Pana do Jerozolimy

O tym święcie nauczał prorok Zachariasz: „Raduj się, córo syjońska! Oto twój król przychodzi do ciebie, i jedzie na ośle, na źrebięcy oślicy”, a także Dawid o dzieciach: „Z ust dzieci i niemowląt zgotowałeś swoją chwałę”.
23 kwietnia 2016, tłum. ks. Henryk Paprocki

Synaksarion Soboty Łazarza

Dzisiaj świętujemy wskrzeszenie po czterech dniach od śmierci świętego sprawiedliwego Łazarza, przyjaciela Chrystusa. Był on z urodzenia Żydem, według wiary faryzeuszem, synem faryzeusza Szymona, jak gdzieś jest to powiedziane, rodem z Betanii.
23 kwietnia 2016, Stefan Dmitruk

Archimandryta Dionizy (Waledyński) na temat św. Łazarza [1]

„W Ewangelii wspomina się dwóch Łazarzy: jeden z przypowieści ewangelisty Łukasza o Bogaczu i Łazarzu (Łk 16, 19 – 31); drugi – to mieszkaniec Betanii, przyjaciel Chrystusa, brat Marty i Marii, którego Chrystus wskrzesił z martwych jak to opisał apostoł i ewangelista Jan Teolog (J 11, 1 – 45)” [5] – rozpoczyna swój wywód archimandryta Dionizy.
23 kwietnia 2016, tłum. Justyna Pikutin

Osądzać – znaczy rujnować swoją duszę

Prezentujemy pouczenia św. Jana Klimaka o osądzaniu. Jak ogień jest przeciwieństwem wody, tak i żałującemu niewłaściwe jest osądzanie. Jeśli zauważyłbyś kogokolwiek grzeszącego nawet tuż przed rozłączeniem duszy od ciała i w tym momencie nie osądzaj go, gdyż sąd Boży jest nieznany ludziom.
22 kwietnia 2016, Dominika Kovačević

Raduj się Betanio – arabska prawosławna pieśń na Sobotę Wskrzeszenia Łazarza

Tekst i nagrania audio arabskiej pieśni na Sobotę Łazarza, śpiewanej również przez prawosławnych innych narodowości.
22 kwietnia 2016, Ilona Wołosik

Poświęcenie fundamentów plebanii w Kopytowie

15 kwietnia 2016 r. w parafii prawosławnej pw. Świętego Apostoła Jana Teologa w Kopytowie (diecezja lubelsko-chełmska) zostały poświęcone fundamenty pod budowę nowego domu parafialnego.
22 kwietnia 2016, Ks. Mirosław Lewczak

Rekolekcje duchowieństwa w Warszawie

W dniach 21-22 kwietnia br. w warszawskiej katedrze metropolitalnej odbyły się rekolekcje wielkopostne duchowieństwa dekanatu warszawskiego. Św. Liturgii przewodniczył Jego Eminencja, Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski.
22 kwietnia 2016, Dominika Kovačević

3 lata od porwania metropolitów Aleppo – wspólna modlitwa syryjskich hierarchów

W rocznicę porwania metropolitów Aleppo Pawła (Jazididżiego) i Jana (Ibrahima) w libańskim monasterze Balamand syryjscy hierarchowie modlili się za swoich braci w biskupstwie oraz o pokój dla ojczyzny.
22 kwietnia 2016, Dasza Antosiuk

Rekolekcje duchowieństwa dekanatu krakowskiego

W dniach 16-17 kwietnia w krakowskiej cerkwi odbyły się wielkopostne rekolekcje duchowieństwa i wiernych. Nabożeństwom przewodniczył abp. łódzko-poznański Szymon.
22 kwietnia 2016, opr. Katarzyna Draniewicz

W Lublinie odkryto fundamenty soboru

W czasie remontu na Placu Litewskim w Lublinie znaleziono fundamenty Soboru Podwyższenia Krzyża Pańskiego, który przed stu laty był główną świątynią prawosławną w mieście.

|<  <<  <  546  547  548  549  550  551  552  553  554  555  556    >  >>  >|