Aktualności

26 kwietnia 2016, ks. Henryk Paprocki

Synaksarion Wielkiego Wtorku

W Święty Wielki Wtorek wspominamy przypowieść o dziesięciu dziewicach, bowiem te przypowieści Pan idący na Męki, wchodząc do Jerozolimy, opowiadał swoim uczniom na Górze Oliwnej, a teraz zwracał się także do Żydów.
25 kwietnia 2016, Jakub Moczarski

Niedziela Palmowa w katedrze metropolitalnej

W niedzielę, poprzedzającą Wielkanoc, Cerkiew prawosławna świętuje jedno z dwunastu wielkich świąt – Wejście Chrystusa do Jerozolimy, znane również jako Niedziela Palmowa (cs. Wierbnoje Woskriesienije).
25 kwietnia 2016, ks. prot. Julian Felenczak

Rekolekcje duchowieństwa dekanatu sanockiego

2 kwietnia 2016 w Sanoku duchowieństwo dekanatu sanockiego, diecezji przemysko-nowosądeckiej, przystąpiło do sakramentu spowiedzi. Świętej Liturgii Uprzednio Poświęconych Darów przewodniczył biskup gorlicki Paisjusz.
25 kwietnia 2016, ks. Mariusz Synak

Modlitwa św. Efrema Syryjczyka cz. II

Przedstawiamy drugą część rozważań ks. Mariusza Synaka na temat modlitwy św. Efrema. Tym razem tematem rozmyślań jest fragment modlitwy o "unyniju".
25 kwietnia 2016, ks. prot. Jerzy Łukaszewicz

Niedziela Palmowa w lubelskiej katedrze

Tegoroczne święto Wjazdu Chrystusa do Jerozolimy w lubelskiej katedrze miało szczególnie uroczysty charakter.Po zakończonej Boskiej Liturgii arcybiskup Abel, ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej w imieniu Św. Soboru Biskupów PAKP, odznaczył orderem Św. Równej Apostołom Marii Magdaleny II Stopnia katedralnego protodiakona Marka Waszczuka.
24 kwietnia 2016, Sylwester Szewczuk

Motocykliści w Zamościu rozpoczęli sezon modlitwą

Już po raz piąty fani jednośladowych pojazdów rozpoczeli sezon motocyklowy w Radecznicy. 23 kwietnia 2016 r., w sobotę Łazarza w ramach otwarcia sezonu odbyło się spotkanie przedstawicieli V Pielgrzymki na Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego Radecznica 2016 z proboszczem parafii prawosławnej pw. św. Mikołaja w Zamościu – ks. Witoldem Charkiewicz.
24 kwietnia 2016, ks. Wadim Sztemburski

Panichida nad grobem arcyprezbitera Jana Lewczuka w Chełmie

W piątkowe popołudnie 22 kwietnia br. arcybiskup Abel, ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej sprawował żałobne nabożeństwo na cmentarzu prawosławnym w Chełmie nad grobami śp. arcyprezbitera Jana Lewczuka i jego matuszki Nadziei.
24 kwietnia 2016, tłum. ks. Henryk Paprocki

Synaksarion Świętego Wielkiego Poniedziałku

W Święty Wielki Poniedziałek wspominamy błogosławionego Pięknego Józefa i uschłe drzewo figowe, gdyż od niego zaczyna się Tydzień Świętych Cierpień Pana naszego Jezusa Chrystusa, czego praobrazem jest przede wszystkim Józef.
24 kwietnia 2016, tłum. Katarzyna R.

Kazanie metropolity Antoniego na Wejście Chrystusa do Jerozolimy

Święta bywają różne. Obecnie obchodzone święto Wejścia Chrystusa do Jerozolimy to jedno z najbardziej tragicznych świąt roku cerkiewnego. Mogłoby się wydawać świętem radosnym: Chrystus wchodzi do Świętego miasta, tłumy mieszkańców radując się witają Go, gotowi by przyjąć Chrystusa jako politycznego lidera, który zwycięży wroga. Gdzie można dopatrzeć się tragizmu?
24 kwietnia 2016, tłum. Dominika Kovačević

Chrystus wjeżdżający do Jerozolimy – metropolita Jerzy (Khodr) na Wielki Tydzień

W tym artykule znany arabski teolog wybrał kilka wydarzeń Wielkiego Tygodnia, które opisuje, by następnie wytłumaczyć nam ich znaczenie.
|<  <<  <  545  546  547  548  549  550  551  552  553  554  555    >  >>  >|