Aktualności

30 maja 2016, Jakub Moczarski

Utworzenie Prawosławnej Szkoły Teologicznej na Phukecie (Tajlandia)

Na tajlandzkiej wyspie Phuket zostały ukończone prace związane z utworzeniem Prawosławnej Szkoły Teologicznej oraz cerkwi akademickiej pod wezwaniem św. Innocentego metropolity Moskiewskiego (swiatitiela Innokientija mitropolita Moskowskogo) . Informację podała oficjalna strona internetowa Cerkwi Prawosławnej w Tajlandii należącej do Patriarchatu Moskiewskiego. Nowe centrum teologiczno-edukacyjne zostało zbudowane z myślą o prawosławnych studentach z regionów Azji Południowo-Wschodniej.
30 maja 2016, Katarzyna Jaworowska

Ksiądz Własysław Kaniuk nagrodzony za opiekę nad cerkwią w Hańczowej

Po raz kolejny przyznano Nagrody Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego dedykowane tym, którzy ratują drewniane zabytki regionu. Tegorocznym laureatem został ks. Władysław Kaniuk, proboszcz parafii prawosławnej pw. Opieki Matki Boskiej w Hańczowej.
30 maja 2016, Adam Matyszczyk

Modlitwa w intencji strażaków w sokólskiej cerkwi

Molebnem w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego w Sokółce rozpoczęły się wojewódzkie obchody Dnia Strażaka 2016 r. Nabożeństwu przewodniczył bp supraski Grzegorz w asyście licznie przybyłego duchowieństwa.
29 maja 2016, ks. Jerzy Łukaszewicz

Wielokulturowy Lublin - Chór "Woskresinnie"

Ostatni tydzień maja w Lublinie tradycyjnie należy do festiwalu poświęconego mniejszościom narodowym i religijnym pod nazwą „Wielokulturowy Lublin”. W tym roku to już dziewiąta edycja tej bogatej w różnorodność imprezy. W bieżącym roku w Lublinie z inicjatywy Centrum Kultury organizatora festiwalu zagościł w lubelskiej cerkwi katedralnej chór katedralny „Woskresinnie” z równego na Ukrainie.
29 maja 2016, Jarosław Bałło

Uroczystości w Monasterze św. Dymitra w Sakach

26 maja 2016 r. Monaster św. Dymitra Sołuńskiego w Sakach przeżywał podniosłe uroczystości. W tym dniu Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski dokonał poświęcenia ołtarza i całej cerkwi po zakończeniu kapitalnego remontu. Następnie odsłużył Świętą Liturgię w asyście licznie przybyłych na tę uroczystość duchownych.
28 maja 2016, ks. Henryk Paprocki

Synaksarion V Niedzieli po Święcie Paschy - o Samarytance

Dzisiaj, w piątą niedzielę po święcie Paschy, obchodzimy pamięć Samarytanki: ponieważ Chrystus dzisiaj z wszelką oczywistością objawił siebie jako Mesjasza [...] jak w niedzielę przed tym świętem Pan dokonuje cudu w sadzawce, tak dzisiaj przy studni Jakubowej, którą sam Jakub wykopał i dał swemu synowi Józefowi.
28 maja 2016, Dominika Kovačević

Rumunia: konferencja pt. „Dogmatyczna zgodność i specyfika narodowa w malarstwie cerkiewnym”

W dniach 12-13 maja w rumuńskiej stolicy odbyła się doroczna konferencja pt. „Dogmatyczna zgodność i specyfika narodowa w malarstwie cerkiewnym”.
28 maja 2016, Ignacy Szwec

Święto parafii Św. Sofii Mądrości Bożej w Warszawie

Dnia 25 maja 2016 roku w Święto Połowy Okresu Pięćdziesiątnicy warszawska parafia pod wezwaniem Świętej Sofii Mądrości Bożej po raz pierwszy obchodziła święto parafialne.
27 maja 2016, Katarzyna Draniewicz

Pielgrzymi na rowerach

Rozmowa z pomysłodawcą i koordynatorem tegorocznej pielgrzymki rowerowej Michałem Proszczukiem.
27 maja 2016, Jarosław Grycz

Poświęcenie cerkwi w Młodowicach

W dzień niebiańskiego wspomnienia św. św. Cyryla i Metodego Biskup Gorlicki Paisjusz dokonał poświęcenia cerkwi Poczęcia Przenajświętszej Bogurodzicy przez św. Annę we wsi Młodowice należącej do Dekanatu Przemyskiego Diecezji Przemysko-Nowosądeckiej.
|<  <<  <  529  530  531  532  533  534  535  536  537  538  539    >  >>  >|