Aktualności

03 czerwca 2016, ks. Marcin Chyl

Uroczystości ku czci św. Cyryla i Metodego w Sandomierzu

Główne uroczystości miały miejsce w piątą niedzielę po Wielkanocy, 29 maja w sandomierskiej cerkwi. Świątecznej Boskiej Liturgii przewodniczył arcybiskup Abel.
02 czerwca 2016, Dominika Kovačević

Rosja: specjalne ikony dla niewidomych

Rosyjski projekt "Zobaczyć ikonę" umożliwia niewidomym odkryć nieznaną im dotychczas część prawosławnego dziedzictwa duchowego.
02 czerwca 2016, ks. Jerzy Kulik

Poświęcenie cerkwi w Zbuczu

29 maja 2016 metropolita Sawa dokonał poświęcenia cerkwi świętych Męczenników Chełmskich i Podlaskich w Zbuczu.
02 czerwca 2016, ks. Andrzej Baczyński

Jubileusz nauczania religii prawosławnej w szkołach

W dniu 28 maja 2016 r. w Monasterze św. św. Marty i Marii na św. Górze Grabarce miały miejsce diecezjalne uroczystości z okazji jubileuszu XXV-lecia nauczania religii prawosławnej w szkołach. Jubileuszowemu spotkaniu przewodniczył Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski.
02 czerwca 2016, Łukasz Łoś

Uroczystości pogrzebowe kozaków na cmentarzu prawosławnym w Lublinie

Z inicjatywy Związku Kozaków w Polsce, którego to atamanem jest związany z katedrą Przemienienia Pańskiego w Lublinie Marek Wasilenko, dokonano ekshumacji szczątków kozackich kości spoczywających na prywatnym podwórzu w Peresołowicach k. Hrubieszowa. Ekshumowano szczątki Dońskich Kozaków poległych w walce z bolszewikami w czasie wojny w 1920 roku.
01 czerwca 2016, Dominika Kovačević

Bułgarska Cerkiew wycofuje się z Panprawosławnego Soboru

1 czerwca Święty Synod Bułgarskiej Cerkwi Prawosławnej postanowił o wycofaniu się tego Kościoła lokalnego z udziału w Panprawosławnym Soborze zaplanowanym na czas od 16 do 26 czerwca br. na Krecie. Przyczyny Synod opisał w sześciu punktach.
01 czerwca 2016, tłum. Katarzyna Ryżko

Jesień i wiosna

Część 6. czytań pt. "Każdy dzień - prezent od Boga": Przyroda wiele nas uczy. Jest wiecznie otwartą przed nami księgą, dostępną dla każdego, kto chce z niej czerpać. Wiosną wszystko budzi się do życia, dając nam radość – oczy dosłownie odpoczywają patrząc na piękne pejzaże, łagodniejemy dzięki życiodajnym promieniom słońca. Czy w tym momencie, w nas samych, w naszych uczuciach, nie powinno obudzić się z nową siłą wszystko co dobre?
01 czerwca 2016, ks. Jerzy Łukaszewicz

Arcybiskup Abel z wizytą u seniora arcybiskupa Bolesława Pylaka w 50. rocznicę sakry biskupiej

W niedzielę 29 maja br. arcybiskup Abel, ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej w asyście przedstawiciela Kościoła rzymskokatolickiego, arcybiskupa Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego odwiedził arcybiskupa seniora rzymskokatolickiej archidiecezji lubelskiej, Bolesława Pylaka. Okazją do tego była 50. rocznica świeceń biskupich arcybiskupa seniora.
01 czerwca 2016, Aleksy Mularczyk

Bractwo św. św. Cyryla i Metodego z wizytą w Topilcu

Dzień pamięci św. św. Cyryla i Metodego (24 maja) to dzień wyjątkowy dla Bractwa, którego patronem są świeci bracia. Aby uczcić w wyjątkowy sposób pamięć swoich patronów 22 maja białostockie koło bractwa św. św. Cyryla i Metodego odwiedziło parafię w Topilcu. Wizyta ta zeszła się w czasie z obchodami przeniesienia relikwii św. Mikołaja z Miry Licejskiej do Bari.
31 maja 2016, ks. Marcin Chyl

Sandomierz: koncert chóru Woskresinnia

Do Sandomierza zawitał chór „Woskresinnia” Katedralnej Parafii Prawosławnej pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Równem (Ukraina). 28 maja br. mieszkańcy Królewskiego Miasta po raz kolejny mogli zachwycić się pięknem muzyki cerkiewnej.
|<  <<  <  528  529  530  531  532  533  534  535  536  537  538    >  >>  >|