Aktualności

20 lipca 2016, ks. Marek Kiślak

Zakończyły się kolonie diecezji wrocławsko-szczecińskiej

W sobotę, 9 lipca zakończyły się kolonie diecezji wrocławsko-szczecińskiej organizowane przez Prawosławny Dom Opieki św. Stefana. W tegorocznym obozie wzięło udział 50 osób. Wychowawcom i kolonii przewodniczył Krzysztof Tarasiuk, który, podobnie jak w roku ubiegłym, zapewnił uczestnikom moc niezapomnianych wrażeń.
20 lipca 2016, tłum. Dominika Kovačević

„Żywym jest Pan Bóg… przed Którym staję” – metropolita Aleppo Paweł (Jazidżi) na święto proroka Eliasza

Metropolita Aleppo Paweł – porwany przez syryjskich rebeliantów w kwietniu 2013 roku, i rodzony brat patriarchy antiocheńskiego Jana X, który za miesiąc odwiedzi nasz kraj – zastanawiając się nad jednym zdaniem wypowiedzianym przez proroka Eliasza, odpowiada, kim jest prawdziwy prorok, i czym jest prawdziwe prorokowanie. A to, wbrew pozorom, nie jest tylko historia biblijna – to dotyczy każdego z nas.
19 lipca 2016, tłum. Anna Nazaruk

Synod Rosyjskiej Cerkwi prawosławnej nie uznał soboru na Krecie za panprawosławny

W piątek, 15 lipca, Święty Synod Rosyjskiej Cerkwi prawosławnej przedstawił stanowisko, w którym nie uznał za panprawosławny Soboru, który odbył się na Krecie w dniach 20-25 czerwca br. W związku z tym również dokumenty zatwierdzone przez Sobór nie zostały uznane za przedstawiające jednomyślne stanowisko wszystkich Cerkwi.
19 lipca 2016, Jarosław Grycz

Narodzenie Św. Jana Chrzciciela w Gładyszowie

Dzień Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w szczególny sposób świętowany jest w parafii prawosławnej w Gładyszowie. Jest to patronalne święto małej parafialnej cerkwi, która corocznie 7 lipca zbiera wielu wiernych z całej okolicy jak i spoza diecezji przemysko-nowosądeckiej.
18 lipca 2016, ks. Lubomir Worhacz

Pielgrzymka do Serbii i Czarnogóry

W dniach od 22 czerwca do 2 lipca 2016 r. Parafia Prawosławna Zmartwychwstania Pańskiego w Legnicy zorganizowała autokarową pielgrzymkę do monasterów Serbii i Czarnogóry.
18 lipca 2016, ks. Jerzy Ignaciuk - proboszcz

Parafia we Włodawie poszukuje wykonawcy nadzoru inwestorskiego

Parafia Prawosławna pw. Narodzenia N.M.P. we Włodawie realizując zasadę konkurencyjności zaprasza do złożenia ofert na wykonanie Nadzoru Inwestorskiego w ramach remontu zabytkowej cerkwi pw. śww. Apostołów Piotra i Pawła w Sosnowicy oraz zabytkowej cerkwi pw. Narodzenia N.M.P we Włodawie.
18 lipca 2016, ks. Paweł Janiel

Całonocne czuwanie ku czci męcz. Elżbiety w Turkowicach

17 lipca Monaster Opieki Matki Bożej w Turkowicach odwiedził ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej arcybiskup Abel. Całonocne czuwanie sprawowane ku czci św. wielkiej męczennicy Elżbiety miało szczególny charakter, ponieważ imię tej niebiańskiej orędowniczki nosi przełożona turkowickiego monasteru.
17 lipca 2016, ks. Marek Waszczuk

Święto parafialne w Puławach – św. równej apostołom Marii Magdaleny

Niedziela poprzedzająca dzień liturgicznej pamięci św. równej apostołom Marii Magdaleny (wg nowego stylu) to uroczystość parafialnego święta w Puławach.
16 lipca 2016, ks. Andrzej Łoś

Uroczystości ku czci Turkowickiej Ikony Bogarodzicy cz. 2.

W prawosławnym monasterze Opieki Matki Bożej w Turkowicach rokrocznie na przestrzeni 8 lat społeczność prawosławna integruje się w święto złożenia Szaty Przenajświętszej Bogarodzicy w blacherneńskiej świątyni miasta Konstantynopol. Właśnie w tę liturgiczną uroczystość społeczność prawosławna Chełmszczyzny od stuleci adoruje Turkowicką Ikonę Bogarodzicy.
16 lipca 2016, ks. Mirosław Wiszniewski

Uroczystości ku czci Turkowickiej Ikony Bogarodzicy cz. 1.

14 lipca rozpoczęły się obchody dorocznego święta ku czci Turkowickiej Ikony Bogarodzicy w Monasterze Opieki Matki Bożej w Turkowicach na ziemi hrubieszowskiej. W tym roku świętowano również 8. rocznicę wznowienia monasteru w Turkowicach.
|<  <<  <  501  502  503  504  505  506  507  508  509  510  511    >  >>  >|