Wydarzenia

Ogłoszenia

Aktualności

07 grudnia 2016, Anna Dyjakowska

Metropolita Sawa: W prawosławiu jest wolność

Przebywający w Moskwie z okazji obchodów 70. urodzin Patriarchy Cyryla, Metropolita Warszawski i całej Polski, Sawa, udzielił wywiadu agencji informacyjnej RIA Novosti. O polityce i Kościele, o wyzwaniu, jakim są uchodźcy i o Soborze Panprawosławnym rozmawiał z Aleksiejem Michiejewem.
07 grudnia 2016, Urszula Glińska

Projekt „Śladami Wschodniosłowiańskiej Tradycji” doceniony przez Województwo Lubelskie

Miło jest nam poinformować, że stoisko Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej oraz Fundacji Dialog Narodów, przedstawiające projekt „Śladami Wschodniosłowiańskiej Tradycji”, które zostało zaprezentowane podczas 24. Międzynarodowych Tragów Turystycznych w Warszawie, zostało także docenione przez Województwo Lubelskie.
06 grudnia 2016, Jarosław Frąckiewicz

O Prawosławiu w Rykach

30 października br. w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Rykach odbyło się spotkanie popularno-naukowe poświęcone obecności tradycji prawosławnej w powiecie ryckim. Organizatorem spotkania było Towarzystwo Przyjaciół Ryk.
05 grudnia 2016, Dominika Kovačević

Paryż: wyświęcenie cerkwi Świętej Trójcy

4 grudnia patriarcha Cyryl wraz prawosławnymi hierarchami działającymi na terenie Francji konsekrował cerkiew Świętej Trójcy w Paryżu, która jest częścią Rosyjskiego Prawosławnego Centrum Duchowo-Kulturowego.
05 grudnia 2016, Magdalena Nazaruk

Z perspektywy duszy: poezja Władysława Grabana

W ramach cyklu artykułów o poezji i o miejscu sztuki w Cerkwi prezentujemy twórczość Władysława Grabana.
05 grudnia 2016, Dominika Kovačević

Obchody świętych Barbary i Jana Damasceńskiego w Patriarchacie Antiocheńskim

Męczennica Barbara i mnich Jan Damasceński to wielcy święci ziemi syryjskiej, których pamięć Cerkiew świętuje 4 grudnia. Na najważniejszych terytoriach Patriarchatu Antiocheńskiego – czyli w Syrii i Libanie – wierni licznie zgromadzili się w cerkwiach, by pomodlić się o pokój i pomyślność dla swych ojczyzn i Cerkwi.
05 grudnia 2016, protodiakon Wiaczesław Perek

Święcenia kapłańskie diakona Dawida Bartoszuka

W dniu święta Wprowadzenia do świątyni Bogurodzicy, 4 grudnia br., JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub odprawił Boską Liturgię w Katedrze św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku. Podczas nabożeństwa arcybiskup udzielił święceń kapłańskich diakonowi Dawidowi Bartoszukowi.
05 grudnia 2016, o. Marek Ławreszuk

Ukazał się kolejny tom czasopisma naukowego "Elpis"

Elpis to czasopismo teologiczne Katedry Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku. W najnowszym numerze znajduje się 26 artykułów naukowych, m. in. o Roli Ducha Świętego w przebóstwieniu człowieka czy Wpływie duchowości Pustelni Optyńskiej na twórczość rosyjskich filozofów i pisarzy XIX wieku.
04 grudnia 2016, Dominika Kovačević

Nowa cerkiew w Al-Buqi’a (Palestyna)

26 listopada patriarcha Teofil III konsekrował nową cerkiew w Palestynie. Będzie nowa miejsce modlitwy dla lokalnej arabskiej wspólnoty prawosławnej.
02 grudnia 2016, Dominika Kovačević

Bułgaria: 1100-lecie śmierci św. Klemensa Ochrydzkiego

Święty Klemens Ochrydzki to jeden z największych świętych dla Macedończyków i Bułgarów. Ci pierwsi jubileusz 1100-lecia śmierci świętego obchodzili na początku października, zaś drudzy w ostatnich dniach listopada.
|<  <<  <  492  493  494  495  496  497  498  499  500  501  502    >  >>  >|