Aktualności

08 sierpnia 2016, MPH

Święto Katedry Metropolitalnej

Dnia 4 sierpnia Cerkiew prawosławna czci pamięć św. Równej Apostołom Marii Magdaleny. Jest to ważny dzień dla warszawskiej społeczności prawosławnej, bowiem św. Maria Magdalena jest Patronką katedry metropolitalnej.
07 sierpnia 2016, ks. prot. Jerzy Łukaszewicz

Święto parafialne katedry Przemienienia Pańskiego w Lublinie

6 sierpnia, wg kalendarza gregoriańskiego, w lubelskiej cerkwi katedralnej tradycyjnie obchodzone jest święto Przemienienia Pańskiego. Tegoroczną uroczystość zaszczycił swoją obecnością hierarcha Kościoła Prawosławnego Ziem Czeskich i Słowacji władyka Izajasz z Szumperku, który asystował arcybiskupowi Ablowi w uroczystym całonocnym czuwaniu w przeddzień święta oraz podczas Boskiej Liturgii.
06 sierpnia 2016, Dominika Kovačević

Patriarchat Antiocheński dzisiaj cz. 2 – organizacje; diecezje poza Syrią i Libanem

Jakie są charakterystyczne organizacje w Patriarchacie Antiocheńskim? Jakie strony internetowe? Ile diecezji ma patriarchat poza Syrią i Libanem i w jakich miejscach?
06 sierpnia 2016, tłum. Dominika Kovačević

Boskie Przemienienie – kazanie o. Jerzego Massuha

Motywem przewodnim tego krótkiego kazania cenionego libańskiego duchownego na Przemienienie Pańskie jest Chrystus jako Światłość Wiekuista. To określenie pojawia się w wielu hymnach tego święta, w tym troparionie i kontakionie.
05 sierpnia 2016, Patryk Miżołemski

Kontynuacja remontu cerkwi w Dolicach

Trwa remont i konserwacja elewacji zewnętrznej zabytkowej cerkwi pw. św. Mikołaja w Dolicach. To ostatni IV etap prac remontowo-konserwatorskich tego zabytku.
05 sierpnia 2016, Adrian Kazimiruk

Pożar w Knorydach

W nocy z 31 lipca na 1 sierpnia doszczętnie spłonęła kaplica Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radości” nieopodal wsi Knorydy.
05 sierpnia 2016, Katarzyna Jaworowska

W Supraślu rozpoczął się obóz dla Polonii

W poniedziałek, 1 sierpnia w Akademii Supraskiej rozpoczął się obóz dla Polonii organizowany przez Stowarzyszenie OrthNet. Bierze w nim udział młodzież z różnych zakątków świata, m.in. z Włoch, Belgii, Rosji, Ukrainy i Kanady.
04 sierpnia 2016, Dominika Kovačević

Patriarchat Antiocheński dzisiaj cz. 1 – wierni, język

Ilu wiernych ma Patriarchat Antiocheński? Jakiej są oni narodowości? Jaki język jest stosowany na nabożeństwach? Jakie są podstawowe prawosławne zwroty w tym języku? Dowiecie się, czytając ten tekst.
04 sierpnia 2016, Anna Turko

Nasi pielgrzymi dotarli na Świętą Górę w Poczajowie

Dnia 3 sierpnia 2016 r. nasi pielgrzymi dotarli do Ławry Zaśnięcia Matki Bożej w Poczajowie. Pielgrzymi wyruszyli 24 lipca z Hajnówki, by uczestniczyć w uroczystościach poświęconych Poczajowskiej Ikonie Matki Bożej.
04 sierpnia 2016, Dominika Kovačević

Wizyta zwierzchnika Cerkwi cypryjskiej w Syrii

W dniach 22-26 lipca arcybiskup Cypru Chryzostom odwiedził Syrię. To wyjątkowa postawa solidarności z narodem syryjskim cierpiącym z powodu wojny domowej - inni hierarchowie teraz do tego kraju raczej nie jeżdżą.
|<  <<  <  484  485  486  487  488  489  490  491  492  493  494    >  >>  >|