Aktualności

18 października 2021, tłum. Jakub Oniszczuk

Anioł Pański

Jednym ze stosunkowo dobrze znanych przykładów wieloosobowego istnienia Boga Izraela jest figura „Anioła Pańskiego”, która w Starym Testamencie znajduje się już w Pięcioksięgu.
17 października 2021, tłum. Nika Pawluczuk

Jak ważna jest codzienna refleksja duchowa

Bóg obdarzył nas niezwykłą umiejętnością – myśleniem. Nieprzypadkowo ojcowie nazywają człowieka „istotą rozumną”. Prawdziwym grzechem jest niekorzystanie z tej zdolności, postępowanie tak, jakbyśmy nie mieli jej wcale. Szczególnie, gdy żyjemy (lub staramy się żyć) jak chrześcijanie.
16 października 2021, tłum. Justyna Pikutin

Najważniejsze narzędzia życia duchowego

Pozwól mówić swemu sumieniu. Możesz oszukać innych ludzi, cały świat, jednak nigdy nie zdołasz oszukać swego sumienia. Nigdy go nie drażnij i nie potępiaj. Pozwól mu mówić do ciebie. I koniecznie pogódź się i zaprzyjaźnij się z nim.
15 października 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Odnowiony umysł

W sercu prawosławnego chrześcijaństwa jest doświadczenie połączenia z Bogiem. Według wschodniego punktu widzenia, cały sens wiary chrześcijańskiej - cały sens ludzkiego życia - jest tym połączeniem, a ściślej komunią. Komunia z Bogiem jest tym, do czego zostaliśmy stworzeni.
14 października 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Trudy życia

Idąc na smutne wydarzenia, często wszyscy mówimy (mając najlepsze intencje) – i częściowo mamy rację – że taka jest wola Boża. Ale żeby być precyzyjnym, te słowa nie są do końca prawdziwe. Bóg nie chce, aby takie rzeczy się wydarzyły. Bóg ich nie błogosławi. Wie o nich, ale ich nie chce.
13 października 2021, o. Paweł Sterlingow

Relikwie śww. Piotra i Pawła w Siemiatyczach

W sobotnie popołudnie 9 października ikona wraz z relikwiami zostały procesyjnie przeniesione z kaplicy domu parafialnego do głównej świątyni.
13 października 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Uzdrowienie serca

To serce, sam rdzeń naszej egzystencji, analizują Ojcowie, gdy patrzą na dzieło grzechu i odkupienia w naszym życiu. Duchowny słuchający spowiedzi z uwagą wsłuchuje się w stan serca (jeśli to możliwe), a nie tylko kategoryzuje i poddaje analizie prawnej to, co słyszy.
12 października 2021, Sławomir Nazaruk

Projekcja filmu "Drogi Ojca Antoniego"

Spotkanie inaugurujące działalność Bractwa Trzech Świętych Hierarchów po przerwie wakacyjnej.
12 października 2021, ks. Mariusz Jurczuk

Ikony Bogurodzicy “Nieoczekiwana Radość” w Hajnówce

Uroczystościom przewodniczył metropolita Sawa.
12 października 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Ascetyzm - twarzą ku słońcu

Mylącym aspektem naszego chrześcijańskiego wzrostu jest to, że czasami prawie w tym samym momencie możemy mieć pobożną myśl pełną miłości do Boga i bliźniego, a następnie myśl strasznie grzeszną i żenująco paskudną. Jak to możliwe?
|<  <  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13    >  >>  >|