Aktualności

22 czerwca 2016, Dominika Kovačević

Kambodża: opublikowano tekst Boskiej Liturgii w języku khmerskim

Prawosławna misja w Kambodży rozwija się; rok temu przygotowano pierwszy w historii prawosławny modlitewnik w języku khmerskim, teraz przyszła kolej na tłumaczenie Boskiej Liturgii.
22 czerwca 2016, ks. Jan Grajko

Dzień Świętego Ducha w Kodniu

W poniedziałek, 20 czerwca swoje święto parafialne – Dzień Świętego Ducha – obchodziła Parafia Prawosławna pw. św. Archanioła Michała w Kodniu. To już kolejny rok, gdy wraz z wybudowaniem nowej cerkwi pw. św. Ducha do Kodnia powróciła tradycja nadzwyczaj uroczystego obchodzenia drugiego dnia Pięćdziesiątnicy.
22 czerwca 2016, tłum. Anna Dyjakowska

Łagodność jest niezbędna

Część 7. czytań pt. "Każdy dzień - prezent od Boga": Bardzo wielu chrześcijan nie uważa łagodności za niezbędną cnotę, sądząc, że to tylko sprawa zewnętrzna. Jeżeli owoc jest słodki, powiadają, co komu do tego, że kora drzewna bywa twarda?
21 czerwca 2016, Jarosław Charkiewicz

Wystąpienie metropolity Sawy podczas Wielkiego i Świętego Soboru Cerkwi Prawosławnej

Podczas pierwszej sesji Soboru zwierzchnicy wszystkich Cerkwi prawosławnych zwrócili się do zebranych z krótkimi wystąpieniami. Poniżej prezentujemy tekst wystąpienia zwierzchnika Cerkwi prawosławnej w Polsce Jego Eminencji metropolity Sawy.
21 czerwca 2016, Jarosław Charkiewicz

Święty Sobór Cerkwi Prawosławnej rozpoczął obrady

20 czerwca br., w dniu święta Świętego Ducha, dokładnie o godzinie 11.00 w Prawosławnej Akademii Krety w Kolymbari rozpoczął obrady Wielki i Święty Sobór Cerkwi Prawosławnej. Jego uroczyste otwarcie poprzedziła św. Liturgia celebrowana w języku arabskim w cerkwi monasteru ikony Matki Bożej „Gonia”, w której wzięli udział zwierzchnicy przybyłych na Sobór Cerkwi wraz z członkami delegacji.
21 czerwca 2016, MPH

Święto Pięćdziesiątnicy w warszawskiej katedrze

19 czerwca 2016 roku w katedrze metropolitalnej pw. św. Marii Magdaleny miała miejsce uroczysta Święta Liturgia, której przewodniczył ks. Anatol Szydłowski w asyście duchowieństwa warszawskiej katedry.
20 czerwca 2016, Jarosław Charkiewicz

Święta Liturgia święta Pięćdziesiątnicy w Heraklionie

W niedzielę, w dniu święta Zesłania Ducha Świętego na Apostołów zwierzchnicy dziesięciu Cerkwi, którzy przybyli na Kretę w celu uczestnictwa w Świętym i Wielkim Soborze Cerkwi Prawosławnej, celebrowali św. Liturgię w katedrze metropolitalnej św. Menasa w Heraklionie. Przewodniczył jej Jego Świątobliwość patriarcha konstantynopolitański Bartłomiej.
20 czerwca 2016, ks. Henryk Paprocki

Synaksarion Poniedziałku Pięćdziesiątnicy - Dzień Ducha Świętego

Dzisiaj, w poniedziałek Pięćdziesiątnicy, świętujemy samemu Najświętszemu, Życiodajnemu i Wszechmocnemu Duchowi, Jednemu z Trójcy Bogu, który jest równy w czci i współistotny Ojcu i Synowi, i z Nimi jest wysławiany.
19 czerwca 2016, Rakovics Róbert Damjan

Węgry: zmarł ihumen monasteru Grábóc

15 czerwca zmarł wyjątkowy mnich - Niemiec z pochodzenia, przynależący do serbskiej Cerkwi, a działający na Węgrzech ojciec Pantelejmon.
19 czerwca 2016, Jarosław Charkiewicz

Wspólna modlitwa Zwierzchników Cerkwi prawosławnych

19 czerwca br. w programie poprzedzającym otwarcie Świętego i Wielkiego Soboru Prawosławnego znalazł się udział zwierzchników dziesięciu przybyłych na Sobór Cerkwi oraz towarzyszących im osób w dwóch nabożeństwach: w Kissamos na zachodzie Krety oraz stolicy wyspy Heraklionie.
|<  <<  <  539  540  541  542  543  544  545  546  547  548  549    >  >>  >|