Wydarzenia
- 04.12.2023, g. 05:00
Poranna Liturgia Święta Wprowadzenia Bogurodzicy do Świątyni /Białystok, katedra św. Mikołaja/ - 06.12.2023, g. 17:00
Koncert muzyki cerkiewnej ku czci św. męcz. archimandryty Grzegorza Peradze /Białystok, cerkiew św. Grzegorza Peradze/ - 06-07.12.2023
Ku czci św. Katarzyny w Zaleszanach /Zaleszany, monaster św. Wielkiej męczennicy Katarzyny/ - 14.12.2023, g. 17:45
Spotkanie Bractwa Trzech Świętych Hierarchów z o. Andrzejem Kuźmą /Białystok, Centrum Kultury Prawosławnej/
Ogłoszenia
Aktualności
29 marca 2016, Justyna Grybowicz
Między Konstantynopolem a Moskwą - nowa publikacja Katedry Teologii Prawosławnej
Nakładem Katedry Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku ukazała się książka archimandryty dra Andrzeja Borkowskiego "Między Konstantynopolem a Moskwą. Źródła greckie do autokefalii Kościoła prawosławnego w Rzeczypospolitej (1919-1927".
28 marca 2016, tłum. Stefan Dmitruk
ks. Aleksy Umiński: Czy spowiedź to bilet do Eucharystii?
Prezentujemy refleksję duchownego Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej - ks. Aleksego Umińskiego - dotyczącą zagadnienia spowiedzi.
27 marca 2016, ks. prot. dr Artur Arkadiusz Aleksiejuk
Święty Grzegorz Palamas - obrońca prawosławia
Św. Grzegorz Palamas urodził się w 1296 roku w Konstantynopolu. Pochodził ze starej arystokratycznej rodziny wywodzącej się z Azji Mniejszej i osiadłej w Konstantynopolu w ostatnich latach XII w. Ojciec Grzegorza, Konstantyn Palamas, był senatorem i należał do dworu cesarskiego. Odznaczał się także szczególną pobożnością oraz monastyczną duchowością.
26 marca 2016, Maciej Owsiejczuk
Modlitewne spotkanie maturzystów na Świętej Górze Grabarce
Trwa kolejne, zorganizowane przez Bractwo Młodzieży Prawosławnej, modlitewne spotkanie maturzystów na Świętej Górze Grabarce. W tym roku o powodzenie na maturze modli się około 100 maturzystów.
26 marca 2016, Dominika Kovačević
Relikwie św. matki Angeliny w parafiach diecezji sremskiej
Po raz pierwszy od pięciu wieków relikwie jednej z największych świętych Serbskiej Cerkwi Prawosławnej – matki Angeliny – opuściły monaster Krušedol, by nawiedziły one różne parafie diecezji sremskiej (północna część Serbii), której klasztor podlega.
26 marca 2016, Dominika Kovačević
Remont Bazyliki Zmartwychwstania Pańskiego po Passze
Prace remontowe Bazyliki Zmartwychwstania Pańskiego zbudowanej nad grobem Chrystusa w Jerozolimie rozpoczną się po prawosławnej Passze.
25 marca 2016, tłum. Dominika Kovačević
Metropolita Góry Liban Jerzy (Khodr) na święto Zwiastowania
Kazanie władyki Jerzego podzielone jest na dwie części: pierwsza to analiza Apostoła tego święta (Hbr 2, 11-18), zaś druga wiąże Zwiastowanie z Wielkim Postem oraz tym, do czego on przygotowuje – to jest Wielkiego Tygodnia i Paschy.
25 marca 2016, Katarzyna Jaworowska
Warszawa: Postępy w budowie cerkwi Hagia Sophia
Prawosławni mieszkańcy Warszawy mają powody do zadowolenia – w grudniu 2015 r. poświęcono kamień węgielny pod budowę nowej świątyni Hagii Sophii Mądrości Bożej. Od tego czasu prace budowlane postępują z dnia na dzień.
25 marca 2016, Jarosław Charkiewicz
Święty Grzegorz Dialog
Pamięć św. Grzegorza Dialoga, biskupa Rzymu, jest ściśle związana z Wielkim Postem. Jego imię wspominane jest przez duchownego podczas odpustu - specjalnej formuły modlitewnej kończącej Liturgię Uprzednio Poświęconych Darów.
24 marca 2016, tłum. Anna Jawdosiuk-Małek
Wielki Post w rozważaniach o. Aleksandra Mienia
Ojciec Aleksander, który niósł posługę w budzącej się do chrześcijaństwa Moskwie przełomu lat 80. i 90. minionego wieku, wpłynął na los wielu Rosjan w ateistycznym kraju. Prezentujemy wielkopostne rozmyślania tego autorytatywnego rosyjskiego duchownego. Mamy nadzieję, że jego słowa rozjaśniające sens modlitwy św. Efrema Syryjczyka pomogą Wam odkryć mądrość i głębię Wielkiego Postu.