Aktualności

05 czerwca 2016, Mirosław Czapkowicz

Delegacja ewangelickiego kościoła w diecezji lubelsko-chełmskiej

W dniach 2-5 czerwca na terenie Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej gościła sześcioosobowa delegacja partnerskiego Ewangelickiego Okręgu Kościelnego Balingen, z którą diecezja współpracuje ekumenicznie od 27 lat. Delegacji przewodniczył pastor Bernd Mayer, przewodniczący rady okręgu Balingen do spraw kontaktów partnerskich z naszą diecezją.
05 czerwca 2016, Łukasz Łoś

Uroczystości Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej w Chełmie cd.

Jak każdego roku od 13 lat, pierwsza niedziela czerwca na terenie diecezji lubelsko-chełmskiej w prokatedralnej cerkwi św. Jana Teologa w Chełmie uroczyście obchodzona jest pamięć Świętych Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej
05 czerwca 2016, Anna Barszczewska

Konferencja Matuszek diecezji warszawsko-bielskiej

31 maja br. w parafii św. Dymitra w Hajnówce odbyła się XVIII Konferencja Matuszek diecezji warszawsko-bielskiej. Przybyło na nie ponad sto żon duchownych. Spotkaniu przewodniczył Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa, Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski.
05 czerwca 2016, oprac. Katarzyna Draniewicz

Pięćdziesięciolecie chirotonii kapłańskiej o. mitrata Walentego Olesiuka

Mija pół wieku posługi kapłańskiej proboszcza cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku. Dokładnie 50 lat temu – 5 czerwca 1966 roku metropolita warszawski i całej Polski Stefan dokonał chirotonii kapłańskiej ówczesnego diakona Walentego Olesiuka.
04 czerwca 2016, Łukasz Łoś

Ku czci Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej w Chełmie

Tradycyjnie, w pierwszą niedzielę czerwca, zgodnie z postanowieniem Świętego Soboru Biskupów PAKP, społeczność prawosławna już po raz 13. przeżywa pamięć Świętych Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej.
04 czerwca 2016, ks. Mirosław Wiszniewski

Panichida na zbiorowej mogile w Wierzchowinach

W sobotnie popołudnie 4 czerwca arcybiskup lubelski i chełmski Abel dokonał poświęcenia zrewitalizowanego pomnika ku czci zamordowanych 5 czerwca 1945 r. mieszkańców wsi.
04 czerwca 2016, ks. Henryk Paprocki

Synaksarion VI Niedzieli po Święcie Paschy - O Ślepcu

Dzisiaj, w szóstą niedzielę po święcie Paschy, świętujemy cud Pana Boga i Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa, uczyniony ślepcowi od urodzenia. Cud ten, podobnie jak z Samarytanką i paralitykiem, także został dokonany przy pośrednictwie wody.
03 czerwca 2016, Dominika Kovačević

Wizyta patriarchy jerozolimskiego na Węgrzech

W dniach 23-26 maja odbyła się wizyta patriarchy jerozolimskiego Teofila III na Węgrzech na zaproszenie władz tego kraju, by prawosławny hierarcha niósł tamtejszemu narodowi radosną wieść Zmartwychwstania z miejsca, w którym się ono wydarzyło.
03 czerwca 2016, Katarzyna Jaworowska

70. rocznica tragicznych wydarzeń z 1946 r.

W bieżącym roku mija 70. rocznica tragicznych wydarzeń z 1946 roku, kiedy za wiarę zginęły wielu wiernych Cerkwi prawosławnej, w tym mieszkańców wsi Końcowizna, Popówka, Potoka, Rajsk, Sypnie, Szpaki, Wólka Wygonowska, Zanie, Zaleszany. W niedzielę 5 czerwca w cerkwi pw. Świętego Ducha w Białymstoku odbędą się nabożeństwa upamiętniające te wydarzenia.
03 czerwca 2016, Anna Demczuk

Studia w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie

Rozpoczyna się rekrutacja na studia w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.
|<  <<  <  527  528  529  530  531  532  533  534  535  536  537    >  >>  >|