Aktualności

17 listopada 2016, Mariusz Nikiciuk

O poszukiwaniu zrozumienia różnych pamięci - recenzja książki "Między pamięcią a historią"

Zachęcamy do lektury recenzji książki naszej redakcyjnej koleżanki - Anny Moroz. Wydana nakładem IPN pozycja dotyka tematu pamięci zbiorowej na przykładzie postaci Romualda Rajsa pseudonim "Bury"
17 listopada 2016, Dominika Kovačević

Tblisi uczciło pamięć 100 tysięcy gruzińskich męczenników

Rokrocznie 13 listopada, w dzień święta 100 tysięcy gruzińskich męczenników, rzesze wiernych gromadzą się na miejscu kaźni tych świętych – nad rzeką Mtkvari w Tblisi – by uczcić ich pamięć. Owi męczennicy zginęli w 1227 roku, sprzeciwiając się rozkazowi muzułmańsko-tureckiego władcy Dżalala Ad-Dina.
17 listopada 2016, Dominika Kovačević

Dar diecezji malankarskiej dla Cerkwi antiocheńskiej w USA na rzecz syryjskich uchodźców

Malankarska diecezja Ameryki Południowo-zachodniej, pomna na to, że chrześcijańską wiarę otrzymała niegdyś od Syryjczyków, przekazała Cerkwi antiocheńskiej w USA znaczącą kwotę na rzecz syryjskich uchodźców.
16 listopada 2016, Dawid Kolbaia

Międzynarodowa Konferencja Kaukazologiczna im. Św. Grzegorza Peradze

W dniu męczeńskiej śmierci św. Grzegorza Peradze, 6 grudnia br. na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Kaukazologiczna im. Św. Grzegorza Peradze. Konferencję poprzedzi złożenie wieńca przed tablicą upamiętniającą stracenie profesorów UW, w tym św. Grzegorza Peradze.
15 listopada 2016, Tadej Karabowycz

Uroczystości ku czci św. męcz. Paraskiewy w Holi

W niedzielę 13 listopada wspólnota prawosławna w Holi, wspominała pamięć św. męczennicy Paraskiewy, patronki miejscowej cerkwi.
15 listopada 2016, Dominika Kovačević

Rozpoczęcie Postu Bożonarodzeniowego (nowy styl)

Prawosławni chrześcijanie posługujący tzw. „nowym stylem”, czyli kalendarzem neojuliańskim, właśnie rozpoczęli Post Filipowy – czterdzieści dni przygotowawczych do wielkich świąt Bożego Narodzenia (25 grudnia) i Epifanii (6 stycznia).
14 listopada 2016, Ks. Łukasz Koleda

Poświecenie domu parafialnego w Piotrkowie Trybunalskim

W sobotę 12 listopada 2016 roku, prawosławna społeczność Piotrkowa Trybunalskiego przeżywała radosne uroczystości związane z poświęceniem nowego domu parafialnego. Tego dnia do jednego z najstarszych miast w centralnej Polsce przybył Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski, Jego Ekscelencja Arcybiskup Szymon ordynariusz diecezji łódzko-poznańskiej oraz Jego Ekscelencja Biskup Paisjusz, ordynariusz diecezji przemysko-gorlickiej.
14 listopada 2016, Jarosław Bałło

Świętego Dymitra Sołuńskiego w Sakach

Dzień pamięci św. Dymitra Sołuńskiego zgromadził w monasterze w Sakach rzesze wiernych. To właśnie tu znajduje się cudowna ikona świętego. Głównemu nabożeństwu ku czci patrona monasteru przewodniczył metropolita Sawa.
14 listopada 2016, Tomasz Kisielewski

II Internetowa Konferencja Prawosławnych Młodzieżowych oddziałów i organizacji z terenu Europy

Już dziś 14 listopada br. o godzinie 17.00 odbędzie się II Internetowa Konferencja Prawosławnych Młodzieżowych oddziałów i organizacji z terenu Europy. Osoby zainteresowane będą mogły obejrzeć konferencję i zadać swoje pytania za pomocą komentarzy pod transmisją w czasie rzeczywistym.
13 listopada 2016, Ks. Igor Habura

Dzień św. Paraskiewy w Samborzu

10 listopada 2016 roku, dzień liturgicznego wspomnienia św. Wielkiej męczennicy Paraskiewy Ikonijskiej zapisał się jako wyjątkowy i historyczny na kartach dziejów parafii prawosławnej w Samborzu. Było to pierwsze święto parafialne, które obchodzono w nowej świątyni.
|<  <<  <  501  502  503  504  505  506  507  508  509  510  511    >  >>  >|