Aktualności

04 sierpnia 2016, Adam Matyszczyk

Wspomnienie proroka Eliasza w Jacznie

Myśli i modlitwy prawosławnych wiernych były w miniony wtorek skierowane ku św. prorokowi Eliaszowi. Setki z nich odwiedziło tego dnia Jaczno, gdzie w centralnym punkcie wsi stoi cerkiew poświęcona Zmartwychwstaniu Pańskiemu, lecz w której żywa jest pamięć czczonego tego dnia proroka. Uroczystościom tegorocznego święta parafialnego przewodniczył arcybiskup białostocki i gdański Jakub.
03 sierpnia 2016, Dominika Kovačević

Wałaam: wyjątkowy festiwal muzyki cerkiewnej „Proswietitiel’”

Krótki tekst o II edycji festiwalu, na którym rozlegają się śpiewy w różnych melodiach, językach i głosach, a łączy je prawosławna treść. Są tu też linki do pełnych nagrań koncertów.
03 sierpnia 2016, Dominika Kovačević

Historia Patriarchatu Antiocheńskiego w pigułce cz. 4 - ostatnia (XIX-XXI wiek)

Końcowa część opowieści o historii Cerkwi antiocheńskiej, której zwierzchnik wkrótce odwiedzi nasz kraj. Mówi ona o ostatnich nieco ponad 200 latach, kiedy to arabskie Prawosławie doświadczało długich, ciężkich chwil, przetykanych wielkimi radościami, jakimi był powrót unitów do Cerkwi i odrodzenie arabskie.
03 sierpnia 2016, s. Magdalena

Święto Zaleszańskiej Ikony Matki Bożej - wideo

Z błogosławieństwa Jego Eminencji Metropolity Sawy 31 lipca br. w Żeńskim Domu Zakonnym pw. św. Katarzyny w Zaleszanach po raz pierwszy obchodzone było święto Zaleszańskiej Ikony Matki Bożej.
03 sierpnia 2016, tłum. Aleksandra Pawluczuk

Posłuszeństwo

Zapraszamy do lektury kolejnego pouczenia z cyklu "Każdy dzień - prezentem od Boga", które nawołuje dziś do całkowitego oddania się Woli Bożej i powierzenia Bogu wszystkich swoich trosk.
02 sierpnia 2016, ks. protodiakon Marek Waszczuk

Św. Serafima Sarowskiego w Kostomłotach

Już od trzynastu lat społeczność prawosławna Południowego Podlasia, a także liczni goście z Białostocczyzny pielgrzymują, aby w dzień liturgicznej pamięci św. Serafima z Sarowa modlić się w Kostomłotach przed ikoną św. Serafima, w której umieszczona jest cząstka relikwii świętego.
02 sierpnia 2016, Antoni Mironowicz

Historia parafii św. proroka Eliasza w Białymstoku

Pierwsza informacja o parafii prawosławnej w Dojlidach pochodzi z 1571 roku. Ufundował ją właściciel dworu dojlidzkiego i Zabłudowa Grzegorz Chodkiewicz, wojewoda wileński, hetman Wielkiego Księstwa Litewskiego. Przy okazji święta proroka Eliasza prezentujemy historię parafii na Dojlidach w Białymstoku.
02 sierpnia 2016, ks. Radosław Kondraciuk

Patronalne uroczystości w Morągu

Jak co roku w lipcu, morąska cerkiew świętowała pamięć swojego patrona, św. równego Apostołom Księcia Włodzimierza. Mimo, iż w tej parafii jest zaledwie osiem osób to zawsze w dzień święta wierni nie mieszczą się w malutkiej świątyni. Tak samo było i w tym roku. Przybyli wierni z Ornety, Lidzbarka Warmińskiego, Pasłęka, Elbląga, Olsztyna i okolicznych miejscowości.
01 sierpnia 2016, Dominika Kovačević

Święta Przemienienia Pańskiego i Zaśnięcia Bogurodzicy w tradycji arabskiej

Krótki opis arabskich tradycji związanych z postem "uspieńskim" oraz świętami Przemienienia Pańskiego i Zaśnięcia Bogurodzicy z racji przyjazdu patriarchy antiocheńskiego Jana na starostylne obchody Przemienienia na Świętej Górze Grabarce.
01 sierpnia 2016, ks. Marek Kiślak

Zakończył się polsko-niemiecki kurs języka angielskiego w Cieplicach

W sobotę 30 lipca w Prawosławnym Domu Opieki św. Stefana zakończył się tegoroczny polsko-niemiecki kurs języka angielskiego. W kursie wzięło udział po piętnaście osób z każdego kraju. Zajęcia odbywały się w trzech grupach zaawansowania. Dzieci, młodzież i dorośli w przeciągu 2 tygodni poprawiały znajomość języka angielskiego. Nauka połączona z wycieczkami i wyprawami górskimi sprzyjała integracji i wymianie doświadczeń.
|<  <<  <  485  486  487  488  489  490  491  492  493  494  495    >  >>  >|