Aktualności

03 sierpnia 2016, Dominika Kovačević

Historia Patriarchatu Antiocheńskiego w pigułce cz. 4 - ostatnia (XIX-XXI wiek)

Końcowa część opowieści o historii Cerkwi antiocheńskiej, której zwierzchnik wkrótce odwiedzi nasz kraj. Mówi ona o ostatnich nieco ponad 200 latach, kiedy to arabskie Prawosławie doświadczało długich, ciężkich chwil, przetykanych wielkimi radościami, jakimi był powrót unitów do Cerkwi i odrodzenie arabskie.
03 sierpnia 2016, s. Magdalena

Święto Zaleszańskiej Ikony Matki Bożej - wideo

Z błogosławieństwa Jego Eminencji Metropolity Sawy 31 lipca br. w Żeńskim Domu Zakonnym pw. św. Katarzyny w Zaleszanach po raz pierwszy obchodzone było święto Zaleszańskiej Ikony Matki Bożej.
03 sierpnia 2016, tłum. Aleksandra Pawluczuk

Posłuszeństwo

Zapraszamy do lektury kolejnego pouczenia z cyklu "Każdy dzień - prezentem od Boga", które nawołuje dziś do całkowitego oddania się Woli Bożej i powierzenia Bogu wszystkich swoich trosk.
02 sierpnia 2016, ks. protodiakon Marek Waszczuk

Św. Serafima Sarowskiego w Kostomłotach

Już od trzynastu lat społeczność prawosławna Południowego Podlasia, a także liczni goście z Białostocczyzny pielgrzymują, aby w dzień liturgicznej pamięci św. Serafima z Sarowa modlić się w Kostomłotach przed ikoną św. Serafima, w której umieszczona jest cząstka relikwii świętego.
02 sierpnia 2016, Antoni Mironowicz

Historia parafii św. proroka Eliasza w Białymstoku

Pierwsza informacja o parafii prawosławnej w Dojlidach pochodzi z 1571 roku. Ufundował ją właściciel dworu dojlidzkiego i Zabłudowa Grzegorz Chodkiewicz, wojewoda wileński, hetman Wielkiego Księstwa Litewskiego. Przy okazji święta proroka Eliasza prezentujemy historię parafii na Dojlidach w Białymstoku.
02 sierpnia 2016, ks. Radosław Kondraciuk

Patronalne uroczystości w Morągu

Jak co roku w lipcu, morąska cerkiew świętowała pamięć swojego patrona, św. równego Apostołom Księcia Włodzimierza. Mimo, iż w tej parafii jest zaledwie osiem osób to zawsze w dzień święta wierni nie mieszczą się w malutkiej świątyni. Tak samo było i w tym roku. Przybyli wierni z Ornety, Lidzbarka Warmińskiego, Pasłęka, Elbląga, Olsztyna i okolicznych miejscowości.
01 sierpnia 2016, Dominika Kovačević

Święta Przemienienia Pańskiego i Zaśnięcia Bogurodzicy w tradycji arabskiej

Krótki opis arabskich tradycji związanych z postem "uspieńskim" oraz świętami Przemienienia Pańskiego i Zaśnięcia Bogurodzicy z racji przyjazdu patriarchy antiocheńskiego Jana na starostylne obchody Przemienienia na Świętej Górze Grabarce.
01 sierpnia 2016, ks. Marek Kiślak

Zakończył się polsko-niemiecki kurs języka angielskiego w Cieplicach

W sobotę 30 lipca w Prawosławnym Domu Opieki św. Stefana zakończył się tegoroczny polsko-niemiecki kurs języka angielskiego. W kursie wzięło udział po piętnaście osób z każdego kraju. Zajęcia odbywały się w trzech grupach zaawansowania. Dzieci, młodzież i dorośli w przeciągu 2 tygodni poprawiały znajomość języka angielskiego. Nauka połączona z wycieczkami i wyprawami górskimi sprzyjała integracji i wymianie doświadczeń.
31 lipca 2016, Dominika Kovačević

Historia Patriarchatu Antiocheńskiego w pigułce cz. 3. (XVI-XVIII wiek)

Trzecia część historii Cerkwi antiocheńskiej, której zwierzchnik wkrótce odwiedzi nasz kraj. Ten rozdział mówi o czasach Imperium Osmańskiego; wtedy też po raz pierwszy antiocheński patriarcha odwiedził Rzeczpospolitą i Ruś. Tekst jest pisany głównie z perspektywy arabistycznej, której brakuje w polskojęzycznej literaturze na ten temat.
30 lipca 2016, Ks. prot. Andrzej Grycz

Pożegnanie władyki Adama

24 lipca w dzień niebiańskiego wspomnienia św. równej apostołom Olgi w sanockim szpitalu odszedł do Pana po długiej chorobie Ordynariusz Prawosławnej Diecezji Przemysko-Nowosądeckiej Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Arcybiskup Adam (Dubec). 27 lipca odbyło się jego ostatnie pożegnanie.
|<  <<  <  484  485  486  487  488  489  490  491  492  493  494    >  >>  >|