Aktualności

02 sierpnia 2016, Antoni Mironowicz

Historia parafii św. proroka Eliasza w Białymstoku

Pierwsza informacja o parafii prawosławnej w Dojlidach pochodzi z 1571 roku. Ufundował ją właściciel dworu dojlidzkiego i Zabłudowa Grzegorz Chodkiewicz, wojewoda wileński, hetman Wielkiego Księstwa Litewskiego. Przy okazji święta proroka Eliasza prezentujemy historię parafii na Dojlidach w Białymstoku.
02 sierpnia 2016, ks. Radosław Kondraciuk

Patronalne uroczystości w Morągu

Jak co roku w lipcu, morąska cerkiew świętowała pamięć swojego patrona, św. równego Apostołom Księcia Włodzimierza. Mimo, iż w tej parafii jest zaledwie osiem osób to zawsze w dzień święta wierni nie mieszczą się w malutkiej świątyni. Tak samo było i w tym roku. Przybyli wierni z Ornety, Lidzbarka Warmińskiego, Pasłęka, Elbląga, Olsztyna i okolicznych miejscowości.
01 sierpnia 2016, Dominika Kovačević

Święta Przemienienia Pańskiego i Zaśnięcia Bogurodzicy w tradycji arabskiej

Krótki opis arabskich tradycji związanych z postem "uspieńskim" oraz świętami Przemienienia Pańskiego i Zaśnięcia Bogurodzicy z racji przyjazdu patriarchy antiocheńskiego Jana na starostylne obchody Przemienienia na Świętej Górze Grabarce.
01 sierpnia 2016, ks. Marek Kiślak

Zakończył się polsko-niemiecki kurs języka angielskiego w Cieplicach

W sobotę 30 lipca w Prawosławnym Domu Opieki św. Stefana zakończył się tegoroczny polsko-niemiecki kurs języka angielskiego. W kursie wzięło udział po piętnaście osób z każdego kraju. Zajęcia odbywały się w trzech grupach zaawansowania. Dzieci, młodzież i dorośli w przeciągu 2 tygodni poprawiały znajomość języka angielskiego. Nauka połączona z wycieczkami i wyprawami górskimi sprzyjała integracji i wymianie doświadczeń.
31 lipca 2016, Dominika Kovačević

Historia Patriarchatu Antiocheńskiego w pigułce cz. 3. (XVI-XVIII wiek)

Trzecia część historii Cerkwi antiocheńskiej, której zwierzchnik wkrótce odwiedzi nasz kraj. Ten rozdział mówi o czasach Imperium Osmańskiego; wtedy też po raz pierwszy antiocheński patriarcha odwiedził Rzeczpospolitą i Ruś. Tekst jest pisany głównie z perspektywy arabistycznej, której brakuje w polskojęzycznej literaturze na ten temat.
30 lipca 2016, Ks. prot. Andrzej Grycz

Pożegnanie władyki Adama

24 lipca w dzień niebiańskiego wspomnienia św. równej apostołom Olgi w sanockim szpitalu odszedł do Pana po długiej chorobie Ordynariusz Prawosławnej Diecezji Przemysko-Nowosądeckiej Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Arcybiskup Adam (Dubec). 27 lipca odbyło się jego ostatnie pożegnanie.
29 lipca 2016, Dominika Kovačević

Historia Patriarchatu Antiocheńskiego w pigułce cz. 2. (VII-XIV wiek)

Druga część historii Cerkwi antiocheńskiej, której zwierzchnik wkrótce odwiedzi nasz kraj. Tekst jest pisany głównie z perspektywy arabistycznej, której brakuje w polskojęzycznej literaturze na ten temat.
29 lipca 2016, Dominika Kovačević

Festiwal Salzburski z prawosławnymi wykładami i koncertami

Tegoroczną częścią Festiwalu Salzburskiego jest panel zatytułowany "Ex Oriente – spotkanie z chrześcijańskim Wschodem". Jego elementami są zarówno część muzyczna, jak i naukowa.
29 lipca 2016, Dominika Kovačević

Uroczystości Chrztu Rusi w Kijowie: 80 tysięcy wiernych na procesji i nowy święty

W dniach 27-28 lipca w Kijowie miały miejsce uroczystości rocznicy Chrztu Rusi i 1000-lecia obecności staroruskich mnichów na Świętej Górze Atos. Dla Ukraińców, z racji wojny toczącej ich kraj i pogłębiającego się kryzysu, modlitewne zjednoczenie z okazji takich światłych rocznic było szczególnie ważne i potrzebne. W tych obchodach uczestniczyło od 80 do 100 tysięcy wiernych.
28 lipca 2016, Magdalena Szumska, Władysława Pierewoj

Jubileusz 150-lecia Cerkwi w Narojkach

Data 24 lipca 2016 r., przypadająca w niedzielę, na trwale zapisze się w pamięć parafii i parafian cerkwi świętych Kosmy i Damiana w Narojkach. W tak ważnym dniu wierni parafii i okolicznych miejscowości oraz zaproszeni goście uroczyście obchodzili jubileusz 150-lecia poświęcenia swojej cerkwi.
|<  <<  <  461  462  463  464  465  466  467  468  469  470  471    >  >>  >|