Aktualności

09 maja 2016, Katarzyna Draniewicz

Najlepsi dzwonnicy pochodzą z Białorusi i Supraśla

W niedzielę zakończył się w Supraślu 7. Międzynarodowy Festiwal Cerkiewnego Dzwonienia "obwieszcza, wychwala, nawołuje". W kategorii młodzieżowej wygrał najmłodszy uczestnik 11-letni Tomasz Wasiluk z Supraśla. Dzwonnicy z Białorusi byli najlepsi w kategorii master i open. Już za rok kolejna szansa na wygraną.
09 maja 2016, Katarzyna Jaworowska

Byliśmy w BMP - rozmowa z Darkiem Żdanukiem byłym przewodniczącym BMP w Polsce

Już w najbliższy piątek 13 maja zaczyna się kolejna Ogólnopolska Paschalna Pielgrzymka Młodzieży Prawosławnej na Świętą Górę Grabarkę. Co roku młodzi pielgrzymi mają okazję spędzić czas, poruszając w grupach dyskusyjnych różne nurtujące ich tematy. Podczas 37. Paschalnej Pielgrzymki Młodzieży powstanie wyjątkowa grupa, której inicjatorami i uczestnikami są byli działacze BMP w Polsce.
09 maja 2016, Monika Przybylska

Wystawa Kolory Prawosławia. Polska w Barlinku

27 kwietnia w Muzeum Regionalnym w Barlinku odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „Kolory Prawosławia. Polska”. Prezentowane zdjęcia to przekrój piękna i różnorodności prawosławia w Polsce.
09 maja 2016, Grzegorz Szmyga

Nowy program dla dzieci

Stowarzyszenie OrthNet postanowiło zabrać w podróż swoich najmłodszych Czytelników. Prezentujemy Państwu pierwszy z siedmiu odcinków „Małych i dużych podróży po cerkiewnej kulturze”.
08 maja 2016, ks. Julian Felenczak

Paschalna panichida w Zawadce Morochowskiej

W drugim dniu Świąt Paschy Chrystusowej wierni, na czele z duchowieństwem i biskupem Paisjuszem, udali się z procesją przez las i mokradła na cmentarz znajdujący się w miejscu spalonej w 1946 roku wsi Zawadka Morochowska.
08 maja 2016, ks. Henryk Paprocki

Synaksarion II Niedzieli po Święcie Paschy - o Tomaszu

Dzisiaj, w drugą niedzielę po święcie Paschy, radośnie świętujemy odnowienie Zmartwychwstania Chrystusa i dotknięcie Pana przez świętego apostoła Tomasza. Odnowieniem nazywamy starożytny zwyczaj świętowania w ciągu roku wydarzenia, w pewnym odstępie czasowym od pamiętnego dnia, kiedy miało ono miejsce, wspominając tym samym w ciągu roku te wielkie wydarzenia, aby nie poszły one w zapomnienie.
07 maja 2016, ks. Lubomir Worhacz

Święto parafialne w Legnicy

W poniedziałek wielkanocny, 2 maja, w dzień święta parafialnego, Parafię Prawosławną Zmartwychwstania Pańskiego w Legnicy, odwiedził Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jeremiasz Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński.
07 maja 2016, tłum. Dominika Kovačević

„Nowa Niedziela – Pan mój i Bóg mój” – metropolita Aleppo Paweł (Jazidżi) na Niedzielę Przewodnią

Przedstawiamy Państwu krótkie, acz bardzo treściwe kazanie metropolity Aleppo Pawła (Jazidżiego) na Niedzielę o Tomaszu. Ten syryjski władyka trzy lata temu został porwany w wojennej zawierusze w Syrii, i jego los do dziś pozostaje nieznanym.
07 maja 2016, ks. Sylwester Klebus

Wielkanocne śniadanie z repatriantami w Rybakach - video

Tegoroczna Pascha okazała się wyjątkowa dla wspólnoty olsztyńskiej parafii. Zapraszamy do obejrzenia videorelacji z wielkanocnego śniadania z repatriantami ze wschodniej Ukrainy.
07 maja 2016, protodiakon Wiaczesław Perek

Paschalne uroczystości w monasterze w Zwierkach

Trzeciego dnia święta Paschy, w Żeńskim Monasterze Narodzenia Bogurodzicy w Zwierkach odbyły się uroczystości poświęcone świętemu Męczennikowi Gabrielowi Zabłudowskiemu. Na uroczystości, jak co roku, przybyły piesze pielgrzymki z okolicznych miejscowości, w tym największa pielgrzymka z Białegostoku.
|<  <<  <  461  462  463  464  465  466  467  468  469  470  471    >  >>  >|