Aktualności

04 sierpnia 2016, Anna Turko

Nasi pielgrzymi dotarli na Świętą Górę w Poczajowie

Dnia 3 sierpnia 2016 r. nasi pielgrzymi dotarli do Ławry Zaśnięcia Matki Bożej w Poczajowie. Pielgrzymi wyruszyli 24 lipca z Hajnówki, by uczestniczyć w uroczystościach poświęconych Poczajowskiej Ikonie Matki Bożej.
04 sierpnia 2016, Dominika Kovačević

Wizyta zwierzchnika Cerkwi cypryjskiej w Syrii

W dniach 22-26 lipca arcybiskup Cypru Chryzostom odwiedził Syrię. To wyjątkowa postawa solidarności z narodem syryjskim cierpiącym z powodu wojny domowej - inni hierarchowie teraz do tego kraju raczej nie jeżdżą.
04 sierpnia 2016, Adam Matyszczyk

Wspomnienie proroka Eliasza w Jacznie

Myśli i modlitwy prawosławnych wiernych były w miniony wtorek skierowane ku św. prorokowi Eliaszowi. Setki z nich odwiedziło tego dnia Jaczno, gdzie w centralnym punkcie wsi stoi cerkiew poświęcona Zmartwychwstaniu Pańskiemu, lecz w której żywa jest pamięć czczonego tego dnia proroka. Uroczystościom tegorocznego święta parafialnego przewodniczył arcybiskup białostocki i gdański Jakub.
03 sierpnia 2016, Dominika Kovačević

Wałaam: wyjątkowy festiwal muzyki cerkiewnej „Proswietitiel’”

Krótki tekst o II edycji festiwalu, na którym rozlegają się śpiewy w różnych melodiach, językach i głosach, a łączy je prawosławna treść. Są tu też linki do pełnych nagrań koncertów.
03 sierpnia 2016, Dominika Kovačević

Historia Patriarchatu Antiocheńskiego w pigułce cz. 4 - ostatnia (XIX-XXI wiek)

Końcowa część opowieści o historii Cerkwi antiocheńskiej, której zwierzchnik wkrótce odwiedzi nasz kraj. Mówi ona o ostatnich nieco ponad 200 latach, kiedy to arabskie Prawosławie doświadczało długich, ciężkich chwil, przetykanych wielkimi radościami, jakimi był powrót unitów do Cerkwi i odrodzenie arabskie.
03 sierpnia 2016, s. Magdalena

Święto Zaleszańskiej Ikony Matki Bożej - wideo

Z błogosławieństwa Jego Eminencji Metropolity Sawy 31 lipca br. w Żeńskim Domu Zakonnym pw. św. Katarzyny w Zaleszanach po raz pierwszy obchodzone było święto Zaleszańskiej Ikony Matki Bożej.
03 sierpnia 2016, tłum. Aleksandra Pawluczuk

Posłuszeństwo

Zapraszamy do lektury kolejnego pouczenia z cyklu "Każdy dzień - prezentem od Boga", które nawołuje dziś do całkowitego oddania się Woli Bożej i powierzenia Bogu wszystkich swoich trosk.
02 sierpnia 2016, ks. protodiakon Marek Waszczuk

Św. Serafima Sarowskiego w Kostomłotach

Już od trzynastu lat społeczność prawosławna Południowego Podlasia, a także liczni goście z Białostocczyzny pielgrzymują, aby w dzień liturgicznej pamięci św. Serafima z Sarowa modlić się w Kostomłotach przed ikoną św. Serafima, w której umieszczona jest cząstka relikwii świętego.
02 sierpnia 2016, Antoni Mironowicz

Historia parafii św. proroka Eliasza w Białymstoku

Pierwsza informacja o parafii prawosławnej w Dojlidach pochodzi z 1571 roku. Ufundował ją właściciel dworu dojlidzkiego i Zabłudowa Grzegorz Chodkiewicz, wojewoda wileński, hetman Wielkiego Księstwa Litewskiego. Przy okazji święta proroka Eliasza prezentujemy historię parafii na Dojlidach w Białymstoku.
02 sierpnia 2016, ks. Radosław Kondraciuk

Patronalne uroczystości w Morągu

Jak co roku w lipcu, morąska cerkiew świętowała pamięć swojego patrona, św. równego Apostołom Księcia Włodzimierza. Mimo, iż w tej parafii jest zaledwie osiem osób to zawsze w dzień święta wierni nie mieszczą się w malutkiej świątyni. Tak samo było i w tym roku. Przybyli wierni z Ornety, Lidzbarka Warmińskiego, Pasłęka, Elbląga, Olsztyna i okolicznych miejscowości.
|<  <<  <  448  449  450  451  452  453  454  455  456  457  458    >  >>  >|