Aktualności

21 lipca 2016, Katarzyna Draniewicz

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego

We współpracy Międzyparlamentarnego Zgromadzenia Prawosławia (MZP) ze stroną www.orthphoto.net. oraz na wniosek Komisji Kultury zorganizowany został na przełomie czerwca i lipca br. drugi konkurs fotograficzny. Dotyczył zdjęć przedstawiających zabytki tradycji chrześcijaństwa wschodniego. Znani są już laureaci tego konkursu.
21 lipca 2016, Patryk Miżołemski

Ku czci Świętych Apostołów w stargardzkiej cerkwi

11 i 12 lipca każdego roku to dla wspólnoty prawosławnej w Stargardzie zawsze radosny czas. Nie inaczej było też tego roku. Święto parafialne Świętych Apostołów Piotra i Pawła po raz kolejny przebiegło w miłej, rodzinnej atmosferze.
21 lipca 2016, ks. Paweł Janiel

Panichida nad grobami w Sahryniu

W ramach każdej uroczystości liturgicznej ku czci Turkowickiej Ikony Bogarodzicy w Monasterze Opieki Matki Bożej w Turkowicach pielgrzymi odwiedzają „golgotę” cerkwi prawosławnej Ziemi Hrubieszowskiej (odległą 6 km od monasteru) – zbiorową mogiłę w Sahryniu. Tegoroczne uroczystości turkowickie zakończyły się wspólną panichidą nad grobami społeczności prawosławnej.

21 lipca 2016, tłum. Katarzyna Draniewicz

Pełnia życia

Zapraszamy do lektury kolejnego tłumaczenia rosyjskiego tekstu z cyklu „Każdy dzień – prezent od Boga”, który w poetycki sposób mówi o naszych próbach osiągnięcia pełni życia, poszukiwaniu prawdziwej miłości, a wreszcie o tym, w kim tę pełnię i miłość odnajdujemy.
20 lipca 2016, ks. Marek Kiślak

Zakończyły się kolonie diecezji wrocławsko-szczecińskiej

W sobotę, 9 lipca zakończyły się kolonie diecezji wrocławsko-szczecińskiej organizowane przez Prawosławny Dom Opieki św. Stefana. W tegorocznym obozie wzięło udział 50 osób. Wychowawcom i kolonii przewodniczył Krzysztof Tarasiuk, który, podobnie jak w roku ubiegłym, zapewnił uczestnikom moc niezapomnianych wrażeń.
20 lipca 2016, tłum. Dominika Kovačević

„Żywym jest Pan Bóg… przed Którym staję” – metropolita Aleppo Paweł (Jazidżi) na święto proroka Eliasza

Metropolita Aleppo Paweł – porwany przez syryjskich rebeliantów w kwietniu 2013 roku, i rodzony brat patriarchy antiocheńskiego Jana X, który za miesiąc odwiedzi nasz kraj – zastanawiając się nad jednym zdaniem wypowiedzianym przez proroka Eliasza, odpowiada, kim jest prawdziwy prorok, i czym jest prawdziwe prorokowanie. A to, wbrew pozorom, nie jest tylko historia biblijna – to dotyczy każdego z nas.
19 lipca 2016, tłum. Anna Nazaruk

Synod Rosyjskiej Cerkwi prawosławnej nie uznał soboru na Krecie za panprawosławny

W piątek, 15 lipca, Święty Synod Rosyjskiej Cerkwi prawosławnej przedstawił stanowisko, w którym nie uznał za panprawosławny Soboru, który odbył się na Krecie w dniach 20-25 czerwca br. W związku z tym również dokumenty zatwierdzone przez Sobór nie zostały uznane za przedstawiające jednomyślne stanowisko wszystkich Cerkwi.
19 lipca 2016, Jarosław Grycz

Narodzenie Św. Jana Chrzciciela w Gładyszowie

Dzień Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w szczególny sposób świętowany jest w parafii prawosławnej w Gładyszowie. Jest to patronalne święto małej parafialnej cerkwi, która corocznie 7 lipca zbiera wielu wiernych z całej okolicy jak i spoza diecezji przemysko-nowosądeckiej.
18 lipca 2016, ks. Lubomir Worhacz

Pielgrzymka do Serbii i Czarnogóry

W dniach od 22 czerwca do 2 lipca 2016 r. Parafia Prawosławna Zmartwychwstania Pańskiego w Legnicy zorganizowała autokarową pielgrzymkę do monasterów Serbii i Czarnogóry.
18 lipca 2016, ks. Jerzy Ignaciuk - proboszcz

Parafia we Włodawie poszukuje wykonawcy nadzoru inwestorskiego

Parafia Prawosławna pw. Narodzenia N.M.P. we Włodawie realizując zasadę konkurencyjności zaprasza do złożenia ofert na wykonanie Nadzoru Inwestorskiego w ramach remontu zabytkowej cerkwi pw. śww. Apostołów Piotra i Pawła w Sosnowicy oraz zabytkowej cerkwi pw. Narodzenia N.M.P we Włodawie.
|<  <<  <  390  391  392  393  394  395  396  397  398  399  400    >  >>  >|