Wydarzenia
- 18.05.2022, g. 17:30
Spotkanie Bractwa Studenckiego w Białymstoku /Białystok, katedra św. Mikołaja/ - 19.05.2022, g. 17:00
Piesze pielgrzymki z Hajnówki do Poczajowa. Wspomnienia Pielgrzyma /Białystok, Centrum Kultury Prawosławnej/ - 20-21.05.2022
Nowoberezowo: święto ap. i ew. Jana Teologa /Cerkiew św. ap. i ew. Jana Teologa/
Ogłoszenia
Aktualności
03 sierpnia 2016, tłum. Aleksandra Pawluczuk
Posłuszeństwo
Zapraszamy do lektury kolejnego pouczenia z cyklu "Każdy dzień - prezentem od Boga", które nawołuje dziś do całkowitego oddania się Woli Bożej i powierzenia Bogu wszystkich swoich trosk.
02 sierpnia 2016, ks. protodiakon Marek Waszczuk
Św. Serafima Sarowskiego w Kostomłotach
Już od trzynastu lat społeczność prawosławna Południowego Podlasia, a także liczni goście z Białostocczyzny pielgrzymują, aby w dzień liturgicznej pamięci św. Serafima z Sarowa modlić się w Kostomłotach przed ikoną św. Serafima, w której umieszczona jest cząstka relikwii świętego.
02 sierpnia 2016, Antoni Mironowicz
Historia parafii św. proroka Eliasza w Białymstoku
Pierwsza informacja o parafii prawosławnej w Dojlidach pochodzi z 1571 roku. Ufundował ją właściciel dworu dojlidzkiego i Zabłudowa Grzegorz Chodkiewicz, wojewoda wileński, hetman Wielkiego Księstwa Litewskiego. Przy okazji święta proroka Eliasza prezentujemy historię parafii na Dojlidach w Białymstoku.
02 sierpnia 2016, ks. Radosław Kondraciuk
Patronalne uroczystości w Morągu
Jak co roku w lipcu, morąska cerkiew świętowała pamięć swojego patrona, św. równego Apostołom Księcia Włodzimierza. Mimo, iż w tej parafii jest zaledwie osiem osób to zawsze w dzień święta wierni nie mieszczą się w malutkiej świątyni. Tak samo było i w tym roku. Przybyli wierni z Ornety, Lidzbarka Warmińskiego, Pasłęka, Elbląga, Olsztyna i okolicznych miejscowości.
01 sierpnia 2016, Dominika Kovačević
Święta Przemienienia Pańskiego i Zaśnięcia Bogurodzicy w tradycji arabskiej
Krótki opis arabskich tradycji związanych z postem "uspieńskim" oraz świętami Przemienienia Pańskiego i Zaśnięcia Bogurodzicy z racji przyjazdu patriarchy antiocheńskiego Jana na starostylne obchody Przemienienia na Świętej Górze Grabarce.
01 sierpnia 2016, ks. Marek Kiślak
Zakończył się polsko-niemiecki kurs języka angielskiego w Cieplicach
W sobotę 30 lipca w Prawosławnym Domu Opieki św. Stefana zakończył się tegoroczny polsko-niemiecki kurs języka angielskiego. W kursie wzięło udział po piętnaście osób z każdego kraju. Zajęcia odbywały się w trzech grupach zaawansowania. Dzieci, młodzież i dorośli w przeciągu 2 tygodni poprawiały znajomość języka angielskiego. Nauka połączona z wycieczkami i wyprawami górskimi sprzyjała integracji i wymianie doświadczeń.
31 lipca 2016, Dominika Kovačević
Historia Patriarchatu Antiocheńskiego w pigułce cz. 3. (XVI-XVIII wiek)
Trzecia część historii Cerkwi antiocheńskiej, której zwierzchnik wkrótce odwiedzi nasz kraj. Ten rozdział mówi o czasach Imperium Osmańskiego; wtedy też po raz pierwszy antiocheński patriarcha odwiedził Rzeczpospolitą i Ruś. Tekst jest pisany głównie z perspektywy arabistycznej, której brakuje w polskojęzycznej literaturze na ten temat.
30 lipca 2016, Ks. prot. Andrzej Grycz
Pożegnanie władyki Adama
24 lipca w dzień niebiańskiego wspomnienia św. równej apostołom Olgi w sanockim szpitalu odszedł do Pana po długiej chorobie Ordynariusz Prawosławnej Diecezji Przemysko-Nowosądeckiej Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Arcybiskup Adam (Dubec). 27 lipca odbyło się jego ostatnie pożegnanie.
29 lipca 2016, Dominika Kovačević
Historia Patriarchatu Antiocheńskiego w pigułce cz. 2. (VII-XIV wiek)
Druga część historii Cerkwi antiocheńskiej, której zwierzchnik wkrótce odwiedzi nasz kraj. Tekst jest pisany głównie z perspektywy arabistycznej, której brakuje w polskojęzycznej literaturze na ten temat.
29 lipca 2016, Dominika Kovačević
Festiwal Salzburski z prawosławnymi wykładami i koncertami
Tegoroczną częścią Festiwalu Salzburskiego jest panel zatytułowany "Ex Oriente – spotkanie z chrześcijańskim Wschodem". Jego elementami są zarówno część muzyczna, jak i naukowa.