Aktualności

06 grudnia 2016, Jarosław Frąckiewicz

O Prawosławiu w Rykach

30 października br. w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Rykach odbyło się spotkanie popularno-naukowe poświęcone obecności tradycji prawosławnej w powiecie ryckim. Organizatorem spotkania było Towarzystwo Przyjaciół Ryk.
05 grudnia 2016, Dominika Kovačević

Paryż: wyświęcenie cerkwi Świętej Trójcy

4 grudnia patriarcha Cyryl wraz prawosławnymi hierarchami działającymi na terenie Francji konsekrował cerkiew Świętej Trójcy w Paryżu, która jest częścią Rosyjskiego Prawosławnego Centrum Duchowo-Kulturowego.
05 grudnia 2016, Magdalena Nazaruk

Z perspektywy duszy: poezja Władysława Grabana

W ramach cyklu artykułów o poezji i o miejscu sztuki w Cerkwi prezentujemy twórczość Władysława Grabana.
05 grudnia 2016, Dominika Kovačević

Obchody świętych Barbary i Jana Damasceńskiego w Patriarchacie Antiocheńskim

Męczennica Barbara i mnich Jan Damasceński to wielcy święci ziemi syryjskiej, których pamięć Cerkiew świętuje 4 grudnia. Na najważniejszych terytoriach Patriarchatu Antiocheńskiego – czyli w Syrii i Libanie – wierni licznie zgromadzili się w cerkwiach, by pomodlić się o pokój i pomyślność dla swych ojczyzn i Cerkwi.
05 grudnia 2016, protodiakon Wiaczesław Perek

Święcenia kapłańskie diakona Dawida Bartoszuka

W dniu święta Wprowadzenia do świątyni Bogurodzicy, 4 grudnia br., JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub odprawił Boską Liturgię w Katedrze św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku. Podczas nabożeństwa arcybiskup udzielił święceń kapłańskich diakonowi Dawidowi Bartoszukowi.
05 grudnia 2016, o. Marek Ławreszuk

Ukazał się kolejny tom czasopisma naukowego "Elpis"

Elpis to czasopismo teologiczne Katedry Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku. W najnowszym numerze znajduje się 26 artykułów naukowych, m. in. o Roli Ducha Świętego w przebóstwieniu człowieka czy Wpływie duchowości Pustelni Optyńskiej na twórczość rosyjskich filozofów i pisarzy XIX wieku.
04 grudnia 2016, Dominika Kovačević

Nowa cerkiew w Al-Buqi’a (Palestyna)

26 listopada patriarcha Teofil III konsekrował nową cerkiew w Palestynie. Będzie nowa miejsce modlitwy dla lokalnej arabskiej wspólnoty prawosławnej.
02 grudnia 2016, Dominika Kovačević

Bułgaria: 1100-lecie śmierci św. Klemensa Ochrydzkiego

Święty Klemens Ochrydzki to jeden z największych świętych dla Macedończyków i Bułgarów. Ci pierwsi jubileusz 1100-lecia śmierci świętego obchodzili na początku października, zaś drudzy w ostatnich dniach listopada.
02 grudnia 2016, Marcin Abijski

Pożar w Skicie św. św. Antoniego i Teodozjusza w Odrynkach

1 grudnia 2016 r., w nieznanych okolicznościach, w cerkwi Opieki Matki Bożej w Skicie św. św. Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w Odrynkach wybuchł pożar. W krótkim czasie strawił on wnętrze świątyni niszcząc wyposażenie, rzeźbiony wystrój, ikony, szaty liturgiczne i część utensyliów.
01 grudnia 2016, Katarzyna Jaworowska

Pożar plebanii w Ługach

W nocy z 30 listopada na 1 grudnia spłonął dom parafialny przy cerkwi prawosławnej w Ługach (gmina Dobiegniew).
|<  <<  <  370  371  372  373  374  375  376  377  378  379  380    >  >>  >|