Aktualności

11 maja 2016, Katarzyna Kondraciuk

Święto gdańskiej katedry

9 maja gdańska cerkiew świętuje pamięć przeniesienia relikwii św. Mikołaja Cudotwórcy z Myr Licyjskich do Bari (w gdańskiej parafii funkcjonuje tzw. nowy styl). Boskiej Liturgii przewodniczył biskup supraski Grzegorz w asyście duchownych dekanatu gdańskiego.
11 maja 2016, Maria Bartakhanova

Już w najbliższą niedzielę konsekracja cerkwi św. Aleksandry w Stanisławowie

W niedzielę 15 maja br. o godz. 9:00 odbędzie się konsekracja cerkwi pw. św. Aleksandry w Stanisławowie k. Pomiechówka. Proboszcz parafii ks. Andrzej Bołbot wraz z parafianami zachęcają wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w tym szczególnym wydarzeniu.
10 maja 2016, Aleksandra Honczar

Dlaczego warto kontynuować tradycję Ogólnopolskiej Paschalnej Pielgrzymki Młodzieży Prawosławnej na Świętą Górę Grabarkę?

13 maja 2016 r. rozpocznie się XXXVII Ogólnopolska Paschalna Pielgrzymka Młodzieży Prawosławnej na Świętą Górę Grabarkę. O tym jak wyglądały początki "Majowej", jakie wartości można wynieść ze spotkania oraz dlaczego warto pojechać na Świętą Górę Grabarkę, opowiedzą osoby związane z BMP dziś oraz weterani bractwowych przygód.
10 maja 2016, ks. Korneliusz Wilkiel

10-lecie parafii w Biłgoraju

W dniach 6-7 maja wspólnota prawosławna w Biłgoraju obchodziła jubileusz 10-lecia restytucji, połączony ze świętem swojego patrona – św. Jerzego Zwycięzcy. Uroczystości liturgiczne rozpoczęły się w Paschalny Piątek 6 maja w domu parafialnym, gdzie arcybiskup Abel dokonał poświęcenia nowej świetlicy parafialnej.
09 maja 2016, Katarzyna Draniewicz

Najlepsi dzwonnicy pochodzą z Białorusi i Supraśla

W niedzielę zakończył się w Supraślu 7. Międzynarodowy Festiwal Cerkiewnego Dzwonienia "obwieszcza, wychwala, nawołuje". W kategorii młodzieżowej wygrał najmłodszy uczestnik 11-letni Tomasz Wasiluk z Supraśla. Dzwonnicy z Białorusi byli najlepsi w kategorii master i open. Już za rok kolejna szansa na wygraną.
09 maja 2016, Katarzyna Jaworowska

Byliśmy w BMP - rozmowa z Darkiem Żdanukiem byłym przewodniczącym BMP w Polsce

Już w najbliższy piątek 13 maja zaczyna się kolejna Ogólnopolska Paschalna Pielgrzymka Młodzieży Prawosławnej na Świętą Górę Grabarkę. Co roku młodzi pielgrzymi mają okazję spędzić czas, poruszając w grupach dyskusyjnych różne nurtujące ich tematy. Podczas 37. Paschalnej Pielgrzymki Młodzieży powstanie wyjątkowa grupa, której inicjatorami i uczestnikami są byli działacze BMP w Polsce.
09 maja 2016, Monika Przybylska

Wystawa Kolory Prawosławia. Polska w Barlinku

27 kwietnia w Muzeum Regionalnym w Barlinku odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „Kolory Prawosławia. Polska”. Prezentowane zdjęcia to przekrój piękna i różnorodności prawosławia w Polsce.
09 maja 2016, Grzegorz Szmyga

Nowy program dla dzieci

Stowarzyszenie OrthNet postanowiło zabrać w podróż swoich najmłodszych Czytelników. Prezentujemy Państwu pierwszy z siedmiu odcinków „Małych i dużych podróży po cerkiewnej kulturze”.
08 maja 2016, ks. Julian Felenczak

Paschalna panichida w Zawadce Morochowskiej

W drugim dniu Świąt Paschy Chrystusowej wierni, na czele z duchowieństwem i biskupem Paisjuszem, udali się z procesją przez las i mokradła na cmentarz znajdujący się w miejscu spalonej w 1946 roku wsi Zawadka Morochowska.
08 maja 2016, ks. Henryk Paprocki

Synaksarion II Niedzieli po Święcie Paschy - o Tomaszu

Dzisiaj, w drugą niedzielę po święcie Paschy, radośnie świętujemy odnowienie Zmartwychwstania Chrystusa i dotknięcie Pana przez świętego apostoła Tomasza. Odnowieniem nazywamy starożytny zwyczaj świętowania w ciągu roku wydarzenia, w pewnym odstępie czasowym od pamiętnego dnia, kiedy miało ono miejsce, wspominając tym samym w ciągu roku te wielkie wydarzenia, aby nie poszły one w zapomnienie.
|<  <<  <  365  366  367  368  369  370  371  372  373  374  375    >  >>  >|