Aktualności

20 czerwca 2016, ks. Henryk Paprocki

Synaksarion Poniedziałku Pięćdziesiątnicy - Dzień Ducha Świętego

Dzisiaj, w poniedziałek Pięćdziesiątnicy, świętujemy samemu Najświętszemu, Życiodajnemu i Wszechmocnemu Duchowi, Jednemu z Trójcy Bogu, który jest równy w czci i współistotny Ojcu i Synowi, i z Nimi jest wysławiany.
19 czerwca 2016, Rakovics Róbert Damjan

Węgry: zmarł ihumen monasteru Grábóc

15 czerwca zmarł wyjątkowy mnich - Niemiec z pochodzenia, przynależący do serbskiej Cerkwi, a działający na Węgrzech ojciec Pantelejmon.
19 czerwca 2016, Jarosław Charkiewicz

Wspólna modlitwa Zwierzchników Cerkwi prawosławnych

19 czerwca br. w programie poprzedzającym otwarcie Świętego i Wielkiego Soboru Prawosławnego znalazł się udział zwierzchników dziesięciu przybyłych na Sobór Cerkwi oraz towarzyszących im osób w dwóch nabożeństwach: w Kissamos na zachodzie Krety oraz stolicy wyspy Heraklionie.
19 czerwca 2016, metr. Włodzimierz (Sabodan)

Homilia na święto Pięćdziesiątnicy

Homilia wygłoszona przez zwierzchnika Ukraińskiej Autonomicznej Cerkwi Prawosławnej – metropolitę kijowskiego i całej Ukrainy Włodzimierza (Sabodana) - z okazji święta ku czci Trójcy Świętej w 2005 r.
19 czerwca 2016, ks. Henryk Paprocki

Synaksarion Niedzieli Pięćdziesiątnicy

Dzisiaj, w ósmą niedzielę po święcie Paschy, świętujemy Świętą Pięćdziesiątnicę. Święto to przejęliśmy ze świętych ksiąg Żydów.
18 czerwca 2016, tłum. Dominika Kovačević

Albowiem żyjemy na obraz Świętej Trójcy – metropolita Góry Liban Jerzy (Khodr) na Pięćdziesiątnicę

W Niedzielę Zesłania Świętego Ducha, obchodzoną 50 dni po Passze, rozważamy nie tylko to wydarzenie z jerozolimskiego Wieczernika, lecz również tajemnicę Trójcy Świętej – nigdy dla człowieka niepojętą, niezgłębioną, a zarazem będącą podstawą wszystkiego. W związku z tym prezentujemy kazanie metropolity Góry Liban Jerzego (Khodra) przetłumaczone z języka arabskiego – jednego z tych języków, w których jako jednym z pierwszych apostołowie głosili tajemnicę Świętej Trójcy.
17 czerwca 2016, Dominika Kovačević

Konstantynopolska Hagia Sophia meczetem na czas ramadanu - uaktualnienie

Po raz pierwszy od 80 lat złamano status świeckości Hagii Sophii w Konstantynopolu (tur. Stambuł) poprzez zainicjowanie codziennych czytań Koranu na czas miesiąca ramadan.
17 czerwca 2016, Jarosław Charkiewicz

Metropolita Sawa przybył na Kretę

16 czerwca wieczorem na Kretę przybył Jego Eminencja, Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski. Wraz z innymi zwierzchnikami lokalnych Cerkwi prawosławnych zwierzchnik naszej Cerkwi weźmie udział w Świętym i Wielkim Soborze, który odbędzie się tu w dniach 18-27 czerwca br.
15 czerwca 2016, tłum. Patryk Panasiuk

Biskup siemiatycki Jerzy: „Polski Kościół Prawosławny weźmie udział w Synodzie”

Biskup siemiatycki Jerzy udzielił wywiadu jednej z greckich gazet na temat zbliżającego się Panprawosławnego Soboru.
15 czerwca 2016, Dominika Kovačević

Inicjatywa „Hulm” – Patriarchat Antiocheński na rzecz dzieci

Dzieci, choć niewinne, są najbardziej pokrzywdzone przez wojnę domową w Syrii. Stąd też organizacja charytatywna Patriarchatu Antiocheńskiego podjęła decyzję, by świecki „Dzień Dziecka” obchodzony 1 czerwca na całym świecie wykorzystać do propagowania idei pomocy dzieciom. Akcję nazwano „Hulm", co po arabsku znaczy "Marzenie".
|<  <<  <  353  354  355  356  357  358  359  360  361  362  363    >  >>  >|