Wydarzenia

Ogłoszenia

Aktualności

11 sierpnia 2016, Dominika Kovačević

Patriarchat Antiocheński dzisiaj cz. 4 (ostatnia) – Syria

Gdzie w Syrii mieszka najwięcej prawosławnych? Ile diecezji działa w tym kraju? A także kilka dowodów, że syryjskie chrześcijaństwo to nie tylko stare monastery i zniszczone cerkwie, lecz przede wszystkim żywa wiara (zachęcamy do wchodzenia w podawane linki).
10 sierpnia 2016, tłum. Aleksandra Pawluczuk

Cierpienie jako droga do miłosierdzia Bożego

Zapraszamy do lektury kolejnego komentarza do Pisma Świętego z cyklu "Każdy dzień - prezentem od Boga": Czy nasze smutki i boleści są posyłane od Boga jako kara za grzechy? Dawniej ludzie tak to rozumieli, ale Jezus Chrystus ukazuje nam odmienną interpretację.
09 sierpnia 2016, Marta Nazaruk

W Supraślu trwa obóz dla polonijnej młodzieży

Zapraszamy do lektury relacji z kolejnego dnia obozu "Duchowe okno na kraj - ojczyzna obrazem i piórem poznana". Teksty przygotowują młodzi uczestnicy obozu w ramach prowadzonych warsztatów.
09 sierpnia 2016, Dawid Opolski

Świętej Anny w Boratyńcu Ruskim

Pamięć św. Anny, Matki Bogurodzicy, szczególnie jest czczona przez parafię w Boratyńcu Ruskim. 7 sierpnia do cerkwi św. Anny przybyli wierni z tej parafii jak i z okolicznych miejscowości.
09 sierpnia 2016, Adrian Kazimiruk

Rusza rekrutacja do projektu "Dziedzictwo prawosławia – młodzież w działaniu na rzecz parafii"

Stowarzyszenie OrthNet rozpoczyna nowy projekt: Dziedzictwo prawosławia – młodzież w działaniu na rzecz parafii. W jego ramach wolontariusze pod okiem ekspertów przeprowadzą digitalizację pięciu obiektów sakralnych w diecezji lubelsko-chełmskiej.
09 sierpnia 2016, Adam Matyszczyk

Wspomnienie św. Anny w Kruszynianach

W mijający weekend Kruszyniany były jedną z najczęściej odwiedzanych miejscowości w powiecie sokólskim. Okazją do tego było wielkie święto mieszkającej tam prawosławnej społeczności. W niedzielę cerkiew wspominała św. Annę, patronkę miejscowej świątyni.
08 sierpnia 2016, Dominika Kovačević

Patriarchat Antiocheński dzisiaj cz. 3 – Liban

Ilu prawosławnych mieszka w Libanie? Jaką rolę pełnią oni w życiu politycznym i społecznym tego kraju? Jak jest zorganizowana Cerkiew w tym państwie?
08 sierpnia 2016, Dominika Kovačević

Zmarł archimandryta Jeremiasz – najstarszy ihumen na Atosie

Czwartego sierpnia, w wieku 101 lat zmarł przełożony royjskiego monasteru św. Pantelejmona na Atosie - schiarchimandryta Jeremiasz (Alehin). Był najstarszym ihumenem na Świętej Górze.
08 sierpnia 2016, ks. Marek Waszczuk

Zaśnięcie Świętej Anny w Międzylesiu

Międzyleś na mapie administracyjnej Cerkwi prawosławnej w Polsce jest wyjątkową wspólnotą parafialną, gdyż historia minionego stulecia szczególnie doświadczyła tę wieś. Podczas akcji burzenia świątyń prawosławnych na Chełmszczyźnie i południowym Podlasiu w 1938 roku w Międzylesiu również została zburzona drewniana cerkiew. Na pamiątkę tego barbarzyńskiego wydarzenia na miejscu ołtarza rozebranej cerkwi usytuowany jest pamiątkowy krzyż.
08 sierpnia 2016, Marta Moroz, Maria Nazaruk

Polonijna młodzież odwiedziła Warszawę

W czwartek,4 sierpnia obozowicze pojechali do Warszawy na zaproszenie jego Eminencji Metropolity Sawy. Mieli okazje uczestniczyć w nabożeństwie z okazji parafialnego święta tamtejszego Soboru jak i osobiście poznać zwierzchnika polskiej Cerkwi.
|<  <<  <  308  309  310  311  312  313  314  315  316  317  318    >  >>  >|