Aktualności

19 października 2016, o. Marek Ławreszuk

Nowość wydawnicza: „Specyfika polskiej terminologii prawosławnej"

Nakładem Katedry Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku ukazała się książka „Specyfika polskiej terminologii prawosławnej. Koncepcja normatywizacji pisowni”. Opracowanie to stanowi próbę ujednolicenia terminologii prawosławnej w języku polskim.
19 października 2016, tłum. Justyna Pikutin

Boże obietnice

Zapraszamy do lektury kolejnego komentarza do Pisma Świętego z cyklu "Każdy dzień - prezentem od Boga", który odnosi się do problemu niedoskonałości naszej wiary.
18 października 2016, Fundacja Dialog Narodów

Cerkwie Podlasia i Lubelszczyzny na Targach Dziedzictwo 2016

Przedstawiciel Biura ds. Projektów Diecezji Lubelsko-Chełmskiej oraz Prezes Fundacji Dialog Narodów Grzegorz Szwed uczestniczył w 4. Targach Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Ochrony, Wyposażenia Archiwów, Muzeów i Bibliotek DZIEDZICTWO 2016. To nie było pierwsze zaproszenie, jakie skierowane zostało do instytucji zajmujących się szeroko zakrojoną renowacją zabytkowych cerkwi.
18 października 2016, Kamil Tyburski

Podsumowano kolejną edycję programu "Ikonografia"

11 października br. nastąpiło podsumowanie kolejnej edycji programu "Ikonografia". Jest to jeden ze sztandarowych projektów realizowanych od 2012 r. w Areszcie Śledczym w Białymstoku. Ikony powstałe w ramach projektu poświęcił arcybiskup Jakub.
17 października 2016, Ksenia Andrejuk

Biała Podlaska: Ku czci św. męcz. Serafima Wyznawcy

Bialskopodlaska świątynia św. ap. Marka jako parafia cywilno-wojskowa w niedzielę, 16 października br., obchodziła swoje drugie święto parafialne ku czci św. męcz. Serafima Wyznawcy.
17 października 2016, ks. Krzysztof Wojcieszuk

Uroczystości ku czci Opieki Matki Bożej w Bielsku Podlaskim

Święto Opieki Matki Bożej w Bielsku Podlaskim skupiło mnóstwo wiernych z miasta i okolic w cerkwi pw. Opieki Matki Bożej. Jak co roku uroczystości rozpoczęły się w przeddzień, 13 października całonocnym czuwaniem. Na nabożeństwo zgromadziło się ponad 20 duchownych na czele z dziekanem ks. mitratem Leoncjuszem Tofilukiem.
17 października 2016, ks. Waldemar Piotrowski

Święto Opieki Matki Bożej w Białowieży

14 października Cerkiew prawosławna uroczyście obchodzi święto Opieki Matki Bożej. Jest to drugie wyjątkowo uroczyście obchodzone święto w parafii prawosławnej w Białowieży
17 października 2016, protodiakon Wiaczesław Perek

Nabożeństwo dziękczynne z okazji święta Edukacji Narodowej

12 października JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub, odprawił w Katedrze pw. św. Mikołaja w Białymstoku nabożeństwo dziękczynne – molebien. Nabożeństwo sprawowane było z okazji obchodzonego 14 października święta Edukacji Narodowej.
17 października 2016, o. Marek Ławreszuk

Oświęcenie nowych pomieszczeń Katedry Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku

10 października br. Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański oświęcił nowe pomieszczenia administracyjno-dydaktyczne Katedry Teologii Prawosławnej. Od początku nowego roku akademickiego siedziba katedry mieści się przy ulicy Ludwika Zamenhofa 15, w tzw. "kamienicy profesorskiej".
17 października 2016, Urszula Glińska

Projekt Diecezji Lubelsko-Chełmskiej na prestiżowej wystawie w Łazienkach Królewskich

Podczas konferencji podsumowującej zakres dofinansowań udzielonych w ramach Mechanizmu Finansowego EOG oraz funduszy norweskich w latach 2009--2014, jedną z zaprezentowanych inicjatyw był projekt „Wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe – konserwacja, renowacja, digitalizacja zabytkowych cerkwi”. W jego ramach Diecezja Lubelsko-Chełmska dokonała renowacji siedmiu zabytkowych cerkwi Podlasia i Lubelszczyzny.
|<  <<  <  298  299  300  301  302  303  304  305  306  307  308    >  >>  >|