Aktualności

12 października 2016, ks. Andrzej Żukowicki

Świętego Jana Teologa w Orli

Po cerkwi zamkowej św. Jana Teologa nie pozostały nawet fundamenty, jednak wierni nadal licznie przybywają wiosną oraz jesienią do cerkwi świętego Archanioła Michała w Orli, by pomodlić się i pokłonić ikonie św. Jana Teologa. W tym roku uroczystości zbiegły się z jubileuszem ks. Anatola Tokajuka.
11 października 2016, tłum. Justyna Pikutin

Źródło radości

Zapraszamy do lektury kolejnego komentarza do Pisma Świętego z cyklu "Każdy dzień - prezentem od Boga", który odnosi się do historii nawróconego dworzanina opisanej w Dziejach Apostolskich.
11 października 2016, o. Włodzimierz Misijuk

Ruszają spotkania Bractwa Studenckiego w Białymstoku

W najbliższą środę 12 października odbędzie się pierwsze w tym roku akademickim spotkanie białostockiego Bractwa Studenckiego.
11 października 2016, o. Marek Ławreszuk

Inauguracja studiów podyplomowych "Teologia prawosławna i ikonografia"

7 października br. odbyła się inauguracja studiów podyplomowych "Teologia prawosławna i ikonografia". Słuchacze studiów spotkali się z gronem wykładowców w Katedrze św. Mikołaja w Białymstoku, gdzie uczestniczyli we wspólnej modlitwie przed relikwiami św. męczennika Gabriela.
11 października 2016, Adam Matyszczyk

Święto parafialne w Dąbrowie Białostockiej

W minioną niedzielę, "małą Paschę" obchodzili parafianie w Dąbrowie Białostockiej. Mimo ponurej, wietrznej pogody do świątyni ściągnęły rzesze wiernych i niemal wszyscy duchowni okręgu sokólskiego, by w modlitewny sposób wspomnieć św. ewagnelistę Jana.
11 października 2016, Marta Opolska

W intencji uczących i nauczanych

W dniu 9 października 2016 r. w kaplicy akademickiej świętych Cyryla i Metodego przy ulicy św. Cyryla i Metodego 4, studenci warszawskich uczelni mieli okazję uczestniczyć w duchowym przygotowaniu przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego. W tym dniu obchodziliśmy pamięć świętego apostoła i ewangelisty Jana Teologa.
10 października 2016, tłum. Dominika Kovačević

„Tam gdzie Serb, tam i Slava” – co to jest serbska tradycja Slavy?

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów serbskiej tradycji prawosławnej jest tzw. Slava. To święto patrona rodziny, dziedziczonego po linii męskiej od ponad tysiąca lat. Pierwsza część artykułu to teologiczno-historyczne objaśnienie tej tradycji, druga zaś mówi o tym, jak ona wygląda dzisiaj.
10 października 2016, ks. protodiakon Marek Waszczuk

Święto parafialne w Terespolu

Tradycyjnie od stuleci święto św. ew. ap. Jana Teologa uroczyście obchodzone jest w Terespolu. Tegoroczna uroczystość z racji przypadającego w niedzielę święta zgromadziła znaczną liczbę modlących się. Warto zaznaczyć, że na terespolskie święto przybyła bardzo liczna grupa pielgrzymów z pobliskiego Brześcia na Białorusi.
10 października 2016, Helena Kwiatkowska

Inauguracja roku akademickiego 2016/17 ChAT

W czwartek 6 października 2016 r. w siedzibie Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego 2016/2017.
09 października 2016, tłum. Anna Kindziuk

Ascetyzm wschodni i buddyzm versus chrześcijaństwo prawosławne

Przedstawiamy Państwu tekst porównujący w skrócie ascezę wschodnio-azjatycką i prawosławną. Na Zachodzie buddyzm i inne wschodnie religie są modne już od dekad, w Polsce zyskują one na popularności. Niektórzy widzą podobieństwo wschodniego chrześcijaństwa i buddyzmu. Autor w swoim tekście stara się ukazać, że zarówno te dwie drogi, jak i ich cele, są zupełnie różne.
|<  <<  <  252  253  254  255  256  257  258  259  260  261  262    >  >>  >|