Aktualności

21 października 2021, tłum. Paulina Sacharczuk

Wewnętrzny człowiek. Największy trud.

Rozważania o. Aleksandra Schmemanna
20 października 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Kto mówi, że Bóg istnieje?

Powiedz mi, bracie, jaka materia pod niebiosami nie jest świadkiem Boga? Dam ci sto lat, żeby zmęczyć się tym bezsensownym wysiłkiem, a nie znajdziesz ani jednego źdźbła trawy, które nie świadczyłoby o majestacie swego Stwórcy.
19 października 2021, lektor Arkadiusz Romaniuk

Św. męczennika Serafina (Ostroumowa) w Białej Podlaskiej

W cerkwi p.w św. Apostoła i Ewangelisty Marka uroczyście obchodzono pamięć św. męczennika Serafina (Ostroumowa).
19 października 2021, lektor Michał Warszycki

Opieki Matki Bożej i 25-lecie Parafii św. Jerzego w Białymstoku

Uroczystościom przewodniczyli Abp Jakub i Bp Andrzej
19 października 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Słowo na >P<

W naszej kulturze słowo "poddanie się" pachnie niedobrowolnym podporządkowaniem, niewolnictwem, czymś poniżającym. Doradzanie żonom, by podporządkowały się mężom, brzmi dla wielu tak, jakby ktoś radził im, aby się płaszczyły, stały się bezmyślnymi służkami.
18 października 2021, tłum. Jakub Oniszczuk

Anioł Pański

Jednym ze stosunkowo dobrze znanych przykładów wieloosobowego istnienia Boga Izraela jest figura „Anioła Pańskiego”, która w Starym Testamencie znajduje się już w Pięcioksięgu.
17 października 2021, tłum. Nika Pawluczuk

Jak ważna jest codzienna refleksja duchowa

Bóg obdarzył nas niezwykłą umiejętnością – myśleniem. Nieprzypadkowo ojcowie nazywają człowieka „istotą rozumną”. Prawdziwym grzechem jest niekorzystanie z tej zdolności, postępowanie tak, jakbyśmy nie mieli jej wcale. Szczególnie, gdy żyjemy (lub staramy się żyć) jak chrześcijanie.
16 października 2021, tłum. Justyna Pikutin

Najważniejsze narzędzia życia duchowego

Pozwól mówić swemu sumieniu. Możesz oszukać innych ludzi, cały świat, jednak nigdy nie zdołasz oszukać swego sumienia. Nigdy go nie drażnij i nie potępiaj. Pozwól mu mówić do ciebie. I koniecznie pogódź się i zaprzyjaźnij się z nim.
15 października 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Odnowiony umysł

W sercu prawosławnego chrześcijaństwa jest doświadczenie połączenia z Bogiem. Według wschodniego punktu widzenia, cały sens wiary chrześcijańskiej - cały sens ludzkiego życia - jest tym połączeniem, a ściślej komunią. Komunia z Bogiem jest tym, do czego zostaliśmy stworzeni.
14 października 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Trudy życia

Idąc na smutne wydarzenia, często wszyscy mówimy (mając najlepsze intencje) – i częściowo mamy rację – że taka jest wola Boża. Ale żeby być precyzyjnym, te słowa nie są do końca prawdziwe. Bóg nie chce, aby takie rzeczy się wydarzyły. Bóg ich nie błogosławi. Wie o nich, ale ich nie chce.
|<  <<  <  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22    >  >>  >|