Budowa pomnika – ofiarom bieżeństwa i przywracającym prawosławie w XX w. na ziemi podlaskiej

2018-04-20

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Arcybiskupa Jakuba, Ordynariusza Diecezji Białostocko-Gdańskiej, Bractwo św. św. Cyryla i Metodego ruszyła zbiórka na budowę pomnika – ofiarom bieżeństwa i przywracającym prawosławie w XX w. na ziemi podlaskiej.

Początek XX wieku przyniósł na świecie trudne chwile i tragedie dla ludzi, którzy byli mieszkańcami naszej rodzimej ziemi podlaskiej. Świat wówczas ogarnęły działania wojenne, które przeistoczyły się w I wojnę światową. Nie ominęły one także terenów, które były zamieszkiwane przez naszych przodków.

Niestety, działania te odcisnęły się również piętnem na ich codziennym życiu. Spora część społeczeństwa, chroniąc swe życie zmuszona była udać się w tułaczkę, która często stała się ich trudną i daleką drogą. Drogą, z której też nie wszyscy wrócili gdyż musieli pozostać tam gdzie ich los życia rzucił.

Ci co wrócili, częstokroć po wieloletniej tułaczce i po ciężkich wojennych i straszliwych rewolucyjnych przeżyciach – doznawali na swojej ziemi kolejnego szoku. Ten rodzinny skrawek ziemi, często nie był już ich gdyż zajęli go inni. Innych zastawali mieszkańców, których w tym momencie z tego powodu nie dręczyło sumienie. Często zastana ziemia i chaty były spalone, domostwa rozgrabione lub zniszczone.

Los, chociaż nie był łaskawy i sytuacja zdawała się być beznadziejna, to wyzwalała w powracających siły i poczucie godności w odbudowie swego życia. Prawosławna ludność, cierpiąc trudności starała się odnaleźć na swojej ziemi, gdyż to była ich ziemia, a oni tu byli od zawsze.

Należy podkreślić, że wraz ze swoją pastwą, wracali duchowni cerkwi prawosławnej. Nie były to lekkie powroty, gdyż administracyjnie nie zawsze chciano uznać ich za prawowitych właścicieli świątyń prawosławnych. Starano się rugować i umniejszać rolę duchowieństwa prawosławnego, a obiekty sakralne niszczyć - nawet całkowicie.
Możemy więc mówić o ciężkim losie zarówno parafian, jak i ich opiekunów duchowych, którzy wspólnie i często uporczywie musieli przywracać życie religijne oraz chronić swe świątynie.

Po blisko stuletnim okresie, naszym obowiązkiem jest przypominać o tamtych czasach, ażeby w naszej świadomości istniała pamięć o tych jakże ciężkich przeżyciach. Stąd powstała idea budowy pomnika upamiętniającego te wszystkie ofiary związane z okresem „bieżeństwa” oraz poświęcić go także wszystkim tym, którzy przywracali na ziemi podlaskiej naszą świętą wiarę prawosławną.

W związku z powyższym prosimy serdecznie wspomóc powstały komitet budowy pomnika m.in. w sposób finansowy wpłacając na konto w PKO BP nr:

97 1020 1332 0000 1202 1088 0781

Komitet Budowy Pomnika