polska: Nowoberezowo: święto Wniebowstąpienia Pańskiego

Nowoberezowo: święto Wniebowstąpienia Pańskiego

Adrian Kazimiruk, 30 maja 2020

Tydzień po uroczystościach ku czci ap. i ew. Jana Teologa, nowoberezowska parafia celebrowała kolejne święto. W środę oraz czwartek (27-28 maja) obchodzono, przypadające na 40-sty dzień po Wielkanocy, wielkie święto Wniebostąpienia Pańskiego.

W wigilię święta sprawowana była wielka wieczernia z oświęceniem chlebów, wina, pszenicy i oleju.

W czwartkowy poranek wierni ponownie zebrali się na wspólną modlitwę. O godz. 8.30 rozpoczęła się jutrznia, a po niej – Boska Liturgia. Nabożeństwa sprawował kler miejscowej parafii: ks. prot. Jan Kazimiruk, ks. prot. Adam Lewczuk oraz ks. Jan Prokopiuk.

Zwieńczeniem uroczystości była procesja - najpierw do kaplicy św. Aleksnadra Newskiego, gdzie miała miejsce krótka modlitwa za mieszkańców wsi. Następnie procesja powróciła pod cerkiew Wniebowstąpienia.
 

25 maja / 6 czerwca 1867 roku w Paryżu, w dzień święta Wniebowstąpienia Pańskiego, miał miejsce nieudany zamach na cara Aleksandra II. Zamachowcem był polski szlachcic – Antoni Berezowski. Mimo, iż nie miał on bezpośredniego związku z leżącymi blisko siebie miejscowościami: Starym i Nowym Berezowem, to jednak społeczność tej drugiej wsi, bardzo szybko wznosi na swoim terenie kaplicę w cześć św. Aleksandra Newskiego. Wyświęcenie tej niewielkiej świątyni miało miejsce w grudniu 1867 roku. Skąd więc decyzja o budowie kaplicy? Mieszkańcy obawiali się, że zamachowiec pochodził z ich miejscowości. Chcąc uniknąć ewentualnych represji, wznieśli oni kaplicę (czasownię) jako dziękczynienie za cudowne ocalenie cara.

Zaistniały splot wydarzeń sprawił, że od ponad 150 lat, w dzień Wniebostąpienia Pańskiego ma miejsce wspomniana w relacji procesja.

Oprócz kaplicy, miejscowa parafia zdecydowała się zakupić dużą ikonę Wniebowstąpienia Pańskiego, która do dziś znajduje się w części ołtarzowej nowoberezowskiej cerkwi ap. i ew. Jana Teologa.