polska: Noc Muzeów zawitała do cerkwi w Ornecie

Noc Muzeów zawitała do cerkwi w Ornecie

ks. Radosław Kondraciuk, 26 maja 2016

W nocy z 21 na 22 maja w Ornecie odbyła się pierwsza oficjalna edycja Nocy Muzeów. Wśród udostępnionych obiektów była również cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja.

Mimo początkowych wątpliwości okazało się, że cerkiew była bardzo interesującym miejscem. Już przed planowaną godziną otwarcia – 21.00, zebrało się kilka osób. Zwiedzanie prawosławnej świątyni odbywało się pod hasłem „przyjdź i zapytaj”, a intencją jak najlepsze przybliżenie prawosławia mieszkańcom Ornety i okolic.

Zwiedzający mogli przy zapalonych łampadkach oraz przy cichym śpiewie monasterskiego chóru chwilę się skupić, zastanowić i zadać pytanie proboszczowi orneckiej parafii. Każdy zwiedzający skorzystał z tej możliwości. Dla wielu osób nie było to tylko zwiedzanie zabytku, ale moment, kiedy mógł się pomodlić, postawić świece wspominając zmarłych rodziców, dziadków, którzy nieraz też byli prawosławni.

Historia parafii prawosławnej w Ornecie sięga roku 1947, kiedy to w lipcu przybyli tu przesiedleńcy z akcji „Wisła”. Miasto to po wojnie było wyludnione, a burmistrz organizując tu nowe życie, odnosił się dość przychylnie do ludności prawosławnej. Parafia ornecka, zaraz po gdańskiej i olsztyńskiej, była największą wśród nowo powstałych wspólnot prawosławnych. Obecnie parafia w Ornecie liczy jedynie ok. 60 osób, a wiernych uczęszczających na nabożeństwa niedzielne, jak i świąteczne jest od ok. 5 do 15 osób. Jedynie w większe święta takie jak: Boże Narodzenie, Wielkanoc czy święto parafialne przybywa ok. 30 – 40 osób. Parafia filialna w Morągu jest jeszcze mniejsza, bo składa się z niespełna 30 osób. Tam na nabożeństwa przybywa od 5 do 10 osób. Większość parafian stanowią ludzie w podeszłym wieku, jest tylko kilka rodzin młodego pokolenia.

Fotorelację z Nocy Muzeów w Ornecie można obejrzeć tu.

Fot. za: Galeria Art-Nova