polska: Spotkanie Koła Nr 1 Bractwa św. św. Cyryla i Metodego

Spotkanie Koła Nr 1 Bractwa św. św. Cyryla i Metodego

Alina Mikołajczuk, 17 lutego 2018

11 lutego br. w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku odbyło się kolejne spotkanie Koła Nr 1 Stowarzyszenia Bractwa Prawosławnego św. św. Cyryla i Metodego.

Po wspólnej modlitwie wszystkich zebranych powitał przewodniczący Mikołaj Nazaruk. Szczególnie serdeczne słowa powitania i podziękowania za przybycie były skierowane do prof. Antoniego Mironowicza oraz do sympatyków bractwa.

Prof. Antonii Mironowicz, polski historyk i działacz społeczny narodowości białoruskiej, profesor nauk humanistycznych, autor wielu publikacji na temat Kościoła prawosławnego wygłosił referat na temat unii brzeskiej.

Na początku swego wystąpienia profesor przypomniał o 425. rocznicy tego wydarzenia. Uwagę zebranych skierował na fakt, że na temat unii brzeskiej istnieje wiele opracowań, jednak spora część z nich nie jest zgodna z nauką Cerkwi prawosławnej. Prelegent wskazał do przeczytania niezbędną literaturę dotyczącą właściwego zrozumienia problematyki unii brzeskiej. Podał przyczyny, etapy unii i jej skutki. Mówca z ubolewaniem opowiadał o losach Cerkwi prawosławnej po unii.

Prof. Antoni Mironowicz zaprezentował jedno ze swoich najnowszych opracowań na temat unii pt. „Jerzy Konisski biskup mohylewski” Białystok 2017 r. Publikacja ta zaznajamia czytelników z sytuacją Kościoła prawosławnego na terenie Rzeczypospolitej w XVIII wieku oraz z życiorysem Jerzego Konisskiego, biskupa mohylewskiego.

Zebrani na wstępie książki przeczytali „Postać biskupa białoruskiego Jerzego Konisskiego ma charakter wyjątkowy, ponieważ władyka nie był biernym obserwatorem wielkich wydarzeń, ale sam w istotny sposób kreował ówczesną rzeczywistość, […] pochodzący ze znakomitego rodu, doskonale wykształcony, stał się gorliwym obrońcą prawosławia, opiekunem wielu cerkwi i monasterów”.

Zebrani wyrazili wdzięczność prof. Antoniemu za piękny wykład oraz za troskę o losy Cerkwi prawosławnej i o przyszłość narodu białoruskiego. Wielu z nich nabyło wydanie z autografem autora, by dokładnie zapoznać się z treścią książki.

Następnie wszystkich obecnych zaproszono do poczęstunku przygotowanego przez członków bractwa. Było to ostatnie spotkanie przed Wielkim Postem. Siostry bractwa przygotowały potrawy, by pokrzepić siły do działania na rzecz Cerkwi i bliskich oraz wzajemnie poprosić o przebaczenie win. Spotkanie przebiegło w niezwykle miłej atmosferze, w przyjaźni i zachęcaniu uczestników do tworzenia różnych pomysłów, by urozmaicić działalność bractwa.

Przewodniczący Mikołaj Nazaruk serdecznie podziękował za przygotowanie spotkania i aktywne w nim uczestnictwo. Zaprosił wszystkich na kolejne spotkanie 25 marca b.r. w supraskim monasterze i do udziału w Boskiej Liturgii oraz sakramentach spowiedzi i Eucharystii.