polska: Supraska agrypnia przy relikwiach św. Nektariusza

Supraska agrypnia przy relikwiach św. Nektariusza

Sławomir Kiryluk, 24 listopada 2017

Z błogosławieństwa Prawosławnej Cerkwi w Grecji, w poniedziałek 20 listopada do Monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy w Supraślu przybył św. Nektariusz w swych relikwiach i ikonie. Ten historyczny moment przypadł w przededniu świętowania Soboru Arcystratega Michała i innych Niebiańskich Sił Bezcielesnych.

Relikwie przed monasterską dzwonnicą powitał biskup supraski Andrzej, bracia z monasteru oraz wierni, mieszkańcy miasta i okolic. Powitaniu towarzyszyła pochmurna pogoda, lecz wraz z kolejnymi godzinami pobytu i wysławiania świętego, wnętrze monasterskiej cerkwi Jana Teologa napełniało się coraz większą ilością światła, jedwabnego dymu kadzidła oraz przyjemnej woni, odczuwanej przez niektórych wiernych uczestniczących w nabożeństwie.

Na początku odczytano żywot świętego oraz służono powieczerze z kanonem przed Eucharystią. Wierni, aby stać się bardziej godnymi trwającego już spotkania ze świętym oraz przyjęcia Eucharystii, zaczęli przygotowywać się do spowiedzi. Wsłuchując się w żywot świętego mogli doświadczyć swego rodzaju myślowej pielgrzymki do miejsc, w których żył św. Nektariusz.

Rozpoczęło się całonocne czuwanie (agrypnia), w którym uczestniczyli goście z Grecji i Holandii; rozbrzmiewały teksty w językach cerkiewnosłowiańskim, greckim i niderlandzkim. Monasterską Agrypnię otworzyła wielka wieczernia z poświęceniem chlebów oraz jutrznia w czasie której czytano katyzmy i modlitwy przed Eucharystią. Służono molebień z akatystem i poświęcono wodę. O północy nocną Liturgię Świętą celebrował biskup supraski Andrzej, a wraz z nim modlili się goście przybyli z greckiej Eginy - archimandryta Amfilochiusz, archidiakon Nektariusz i Panagiotis. Na nocnej Liturgii niemal wszyscy wierni przystąpili do Eucharystii. Władyka Andrzej podziękował za przybycie i zaprosił wszystkich do przyległego do cerkwi refektarza na wspólną agapę, przygotowaną przez supraskie siestryczestwo (parafialne stowarzyszenie aktywnych kobiet).

Kolejnego dnia o świcie służono jeszcze jedną Liturgię Świętą w cerkwi św. Antoniego Supraskiego. O wschodzie słońca pożegnano delegację oraz relikwie. Udały się one do innych monasterów i parafii.

Wkrótce na antenie radia Orthodoxia ukaże się relacja z nabożeństwa.

Fot. Autor