polska: XIV Piesza Pielgrzymka z Narojek na Św. Górę Grabarkę

XIV Piesza Pielgrzymka z Narojek na Św. Górę Grabarkę

Magdalena Szumska, 21 sierpnia 2017

W czwartek 17 sierpnia b.r. z cerkwi pw. św. św. Kosmy i Damiana w Narojkach, po raz XIV wyruszyła piesza pielgrzymka na Świętą Górę Grabarkę.

W intencji przybyłych pielgrzymów, aby wszyscy dotarli zdrowo i szczęśliwie na Św. Górę. o godz. 9:00 w świątyni, został odprawiony molebień. Po wspólnej modlitwie zebrani pątnicy wraz z duchownym opiekunem-proboszczem parafii ks. Krzysztofem Matwiejukiem, wyruszyli na uroczystości Przemienienia Pańskiego w kierunku Grabarki. Pogoda dopisywała, a w otoczeniu przyrody z ust chóru wspieranego przez pozostałych pielgrzymów, rozbrzmiewał świąteczny Troparion.

W Rogawce, miejscowości która znajdowała się na trasie pielgrzymki, zebrani mieszkańcy, tutejsi pielgrzymi oraz proboszcz parafii pw. "Cudownego Zbawiciela" - ks. Radosław Wołosiuk ciepło i serdecznie przywitali pątników.

Wszyscy udali się do świątyni, gdzie uczestniczyli w molebniu na dalszą podróż pielgrzymki. Po wspólnej modlitwie był też czas na odpoczynek oraz poczęstunek przygotowany przez parafian tutejszej cerkwi.

Razem z pątnikami i ich duchownym opiekunem, ks. Radosławem Wołosiukiem z naszej sąsiedniej parafii, wspólnie wyruszyliśmy w dalszą drogę. W grupie panowała przyjemna a zarazem rodzinna atmosfera, dzięki której nie zauważano dzielącej różnicy wieku pielgrzymów. Również inne wyznanie uczestników nie było barierą. Wszyscy byli zjednoczeni i wędrowali ze swoją modlitwą na Św. Górę Grabarkę. W pielgrzymce bardzo licznie uczestniczyła nasza młodzież wraz z jeszcze młodszymi dziećmi - bardzo nas to cieszy - z każdym kolejnym rokiem jesteście co raz liczniejsi. Po drodze do pątników dołączały również małe rodzinne grupy oraz pojedyncze osoby.

W tym roku w Siemiatyczach do XIV Pieszej Pielgrzymki na Św. Górę Grabarkę wychodzącą z Narojk swoją skromną osobą dołączyła Pani Iwona z „Projektu z Miłości Do”. Zaczynając swoją wędrówkę w kształcie serca po Polsce szlakami Św. Jakuba, postanowiła że zapoczątkuje ją idąc z pątnikami w kierunku Św. Góry na Święto Przemienienia Pańskiego. Dlaczego wybrała właśnie tą pielgrzymkę? W krótkiej rozmowie Pani Iwona powiedziała, że bliżsi jej sercu są ludzie prości wychodzący z niewielkich wioseczek, właśnie tym urzekła ją nasza grupa pielgrzymów: Jesteście piękną rodziną, widać to, że idziecie wspólnotą, pielęgnujecie tą piękną tradycję i to mnie urzekło (...) Poczułam się przyjęta do wspólnoty pielgrzymującej i mimo dzielących nas różnic byłam jej częścią.

Tak też zmierzając w kierunku Grabarki wszyscy pielgrzymi wspierali swoimi głosami chóry z obu parafii. Wspólnie odśpiewywali wiele religijnych pieśni. Idąc blisko natury, mijając małe miejscowości, pątnicy w zadumie nieśli swoje krzyże w różnych intencjach.

Zbliżając się do Św. Góry pielgrzymi pokrzepieni duchowymi przeżyciami, z troparionem Przemienienia Pańskiego na ustach, podążali schodami ku głównej cerkwi na Grabarce , gdzie wspólnie, trzykrotnie okrążyli świątynie, po czym wszyscy wierni zabrani uczestniczyli w molebniu dziękczynnym.

Następnie pielgrzymi wraz z duchownymi opiekunami ks. Krzysztofem Matwiejukiem oraz ks. Radosławem Wołosiukiem udali się w miejsce, gdzie stoją krzyże przyniesione przez wiernych z minionych lat. Tam też zostały ustawione i oświęcone nowe krzyże niesione przez pątników z modlitwą za zdrowie nasze i naszych bliskich.

Tym samym pielgrzymka dobiegła końca, a wierni podążyli do cudotwórczego strumienia u podnóża Góry, aby obmyć swe ciała i przygotować się do sakramentów Spowiedzi i Eucharystii oraz uczestnictwa w całonocnym czuwaniu.

Piesza pielgrzymka ruszając z miejscowości Narojki podążała przez Korzeniówkę, Rogawkę, Siemiatycze, Boratyniec Lacki, Grabarka dotarła na św. Górę licząc ok. 130 pielgrzymów.

Fot. Magdalena Szumska, Iwona Suszek, Wołosiuk Katarzyna